Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Kamera cofania i czujniki parkowania to bardzo popularne w ostatnim czasie akcesoria, po które chętnie sięgają kierowcy. Zapewniają nie tylko wygodę, ale przede wszystkim zwiększą bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wystąpienia wielu groźnych sytuacji. Czy warto kupić kamerę cofania i czujniki parkowania? Czy któryś z nich jest bardziej użyteczny od tego drugiego? 

Wygoda i zwiększone bezpieczeństwo

Jeżeli dokładniej przyjrzymy się historii motoryzacji w ostatnich latach, z pewnością zauważymy, że znacząco zwiększyły się rozmiary samochodów, co miało na celu zapewnienie nie tylko bezpieczniejszej, ale przede wszystkim bardziej komfortowej jazdy. Dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszy się sprowadzanie pojazdów używanych klasy D, szczególnie z Niemiec, Włoch oraz Francji. 

Choć większe auta są wygodniejsze i bezpieczniejsze, to jednak ich użytkownicy mają jeden, ale dość poważny problem, a mianowicie parkowanie. Ustawienie na miejscu parkingowym (szczególnie gdy jest bardzo ciasno) sporego pojazdu to naprawdę duże wyzwanie. Na szczęście współczesna technologia pozwala kierowcom na to, by mogli sobie sprawę nieco ułatwić. Tym sposobem jest zastosowanie czujników parkowania oraz kamery cofania. 

Czujniki samochodowe i kamery cofania to praktyczne w zastosowaniu urządzenia, które dodatkowo w najtańszej i najprostszej wersji nie kosztują zbyt wiele. 

Dlaczego warto wyposażyć samochód w czujniki i kamery cofania?

Jak działają czujniki parkowania i kiedy warto zdecydować się na ich zakup? 

Czujniki parkowania w swoim działaniu wykorzystują fale ultradźwiękowe, które pozwalają na w miarę precyzyjne określenie odległości samochodu od przeszkody. Czujnik wysyła falę o wysokiej częstotliwości i mierzy czas jej powrotu do urządzenia. W wielu przypadkach urządzenie bardzo się przydaje, warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na to, że jest bardzo wrażliwe, często może zdarzyć się, że czujnik nie reaguje na właściwą przeszkodę. Dlatego korzystając z czujników parkowania, zawsze dodatkowo warto kontrolować sytuację w lusterkach bądź połączyć stosowanie czujników parkowania z kamerą cofania.

Kiedy czujniki parkowania będą niezbędne? Ich zastosowanie idealnie sprawdza się między innymi w słabo oświetlonych garażach, na podziemnych parkingach czy zatłoczonych ulicach. Przydatne będą również w czasie poruszania się pojazdem w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak dbać o czujniki cofania?

Czujniki cofania będą przydatne kierowcy pod warunkiem jednak, że zostaną odpowiednio zadbane. Warto pamiętać, że śnieg czy różnego rodzaju zabrudzenia mogą zaburzać ich prawidłowe działanie. Z tego też powodu warto je regularnie czyścić. 

Jak wybrać dobry czujnik cofania? 

Najlepsze czujniki parkowania to takie, które wyposażono w ekran LCD. Urządzenie posiadające jedynie sam brzęczyk są mało praktyczne przede wszystkim  ze względu na to, że wiemy, że gdzieś z tyłu znajduje się przeszkoda, jednak nie znamy jej dokładnego położenia i odległości od auta. Warto również zwracać uwagę na to, czy na sterownikach zamieszczone są miejsca podłączenia poszczególnych czujników. Wydawać by się to mogło błahe, jednak ma niebagatelne znaczenie przy łatwości montażu. 

Jak działa kamera cofania? 

Istotną rolę w działaniu kamery cofania pełnią światła cofania. Gdy kierowca wrzuca bieg wsteczny, wówczas zapala się żarówka, a sygnał przekazywany jest to kamery i monitora i w tym momencie obraz tylnej okolicy samochodu wyświetla się kierowcy na ekranie. 

Kamery cofania dostępne są w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. Ta ostatnia ma zdecydowanie łatwiejszy montaż, jednak ze względu na opóźnienia w przekazywaniu informacji czy inne przeszkody, obraz w kamerze może być nieco mniej wyraźny niż w przypadku urządzenia w wersji z pełnym okablowaniem. Możliwości mocowania ekranu jest kilka, więc kierowca może dopasować go do swoich własnych potrzeb. 

Co warto mieć na uwadze wybierając kamerę cofania?

Istotną rolę w działaniu kamery cofania pełnią światła cofania. Gdy kierowca wrzuca bieg wsteczny, wówczas zapala się żarówka, a sygnał przekazywany jest do kamery i monitora i w tym momencie obraz tylnej okolicy samochodu wyświetla się kierowcy na ekranie. 

Kamery cofania dostępne są w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. Ta ostatnia ma zdecydowanie łatwiejszy montaż, jednak ze względu na opóźnienia w przekazywaniu informacji czy inne przeszkody, obraz w kamerze może być nieco mniej wyraźny niż w przypadku urządzenia w wersji z pełnym okablowaniem. Możliwości mocowania ekranu jest kilka, więc kierowca może dopasować go do swoich własnych potrzeb. 

Co warto mieć na uwadze, wybierając kamerę cofania?

Kamera cofania może być stosowana przez kierowcę samodzielnie, bądź łączona z czujnikami parkowania, przez co umieszczenie nawet bardzo dużego auta w wyznaczonym miejscu będzie znacznie prostsze. 

Za najtańszą kamerę cofania montowaną w ramce rejestracji należy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Nie jest to wygórowana kwota, jednak ze względu na cenę nie należy mieć również zbyt wielkich oczekiwań co do jej jakości i użyteczności. Dlatego też warto zapłacić nieco więcej, ale kupić dobrą kamerę, prezentującą obraz tylnej części samochodu w bardzo dobrej rozdzielczości, nawet gdy parkowanie będzie się odbywało w warunkach nocnych. 

Czujnik parkowania czy kamera cofania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy dla kierowcy wygodniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie czujników, czy kamery cofania. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale również i ograniczenia, gdy stosowane są oddzielnie. Dlatego też kierowca, który chce mieć jak najlepsze warunki do bezpiecznego zaparkowania nawet słusznych rozmiarów pojazdu, powinien zastanowić się nad połączeniem obu tych elementów. Działające razem będą użyteczne i bardzo praktyczne w zastosowaniu  pod warunkiem, że będą to urządzenia dobrej jakości. Najtańsze czujniki i kamery, choć ich niewątpliwym atutem jest cena, to jednak jakość i użyteczność pozostawia wiele do życzenia. Warto zapłacić nieco więcej, by mieć możliwość cieszenia się wygodnym i przede wszystkim bezpieczniejszym parkowaniem. 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *