Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Dzisiaj na drogach królują samochody używane, ale czy, aby na pewno kierujemy się tylko ceną przy ich wyborze czy może wynika to z poczucia prestiżu posiadania chociażby marki premium?

Nie jest tajemnicą, że Polacy chętniej wybierają samochody używane niż nowe (https://allegro.pl/kategoria/samochody-osobowe-4029?stan=u%C5%BCywane). Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z powodów finansowych, bo po pierwsze auta nowe szybko tracą sporą część swojej wartości w pierwszych latach, a po drugie budżet przeciętnego gospodarstwa domowego nie pozwala na zakup nowego samochodu tej samej klasy co w przypadku pojazdu używanego. Jak wynika z raportu „Internetowy samochód roku 2019” serwisu Otomoto, najczęściej wyszukiwanym autem jest Audi A4. Posłużmy się dodatkowymi danymi na temat przeciętnego auta, a otrzymamy obraz w postaci 11-letniego Audi A4 z przebiegiem 200 tysięcy, które będzie napędzane silnikiem benzynowym. Taki oto przykład posłuży nam do zobrazowania pewnej zależności jaka kształtuje się na rynku motoryzacyjnym od kilku lat.

Przeciętny samochód Kowalskiego

samochody używane

Konfigurując nowe Audi A4, które możemy nabyć w salonie, powinniśmy przygotować się na wydanie kwoty rzędu 155 tysięcy złotych. Nie będzie to typowy „golas”, ale średnio wyposażona wersja ze 150-konnym silnikiem oraz 6-biegową skrzynią manualną. Oczywiście nie może zabraknąć pakietu „S-Line”, który jest szczególnie upatrywany wśród samochodów sprowadzanych z Niemiec. Teraz płynnie przechodząc do propozycji z rynku wtórnego za nasz obiekt porównawczy musimy zapłacić około 25-30 tysięcy złotych. Zatem jest to około 19% wartości nowego auta w podobnej specyfikacji (oczywiście na tyle na ile pozwalają obecne standardy, a przy okazji należy wziąć pod uwagę fakt, że chcą wybrać nowe Audi A4 Avant musimy do tej kwoty dodać 8 000 złotych, automatyczna skrzynia to wydatek rzędu 10 000 złotych, a mocniejszy silnik niż ten bazowy to dodatkowe 23 tysiące. W ten sposób łatwo możemy podnieść cenę do 200 tysięcy, więc udział procentowy używanego auta w nowym spadnie jeszcze bardziej. Zatem chyba widać w dosyć klarowny sposób, dlaczego to używane auta są na celowniku Polaków, a nie najnowsze samochody z salonów.

Tanie, ale czy ekologiczne?

samochody używane

Mimo wszystko na naszych drogach pojawia się sporo nowych aut, co cieszy, szczególnie jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Jak wiadomo, stan techniczny aut starszych niż te 5-letnie bywa czasami daleki od ideału, a jakby nie patrzeć, ma on ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Nie oznacza to jednak, że samochody używane są złe, więc nie należy ich kupować albo, że samochody nowe są idealne. Po prostu na przestrzeni całego rynku widać, że „średni” samochód w Polsce się starzeje i niestety nie widać prędkiej poprawy tego stanu rzeczy. Co kwartał możemy zaobserwować podwyżki w salonach samochodowych, pandemia koronawirusa nie poprawiła sytuacji, a całościowo wszystko co nas otacza drożeje w zaskakująco szybkim tempie. Czy jest zatem sposób na to, aby samochody osobowe w naszym kraju były coraz to nowsze i bezpieczniejsze, a nasze trendy bardziej ekologiczne? (https://allegro.pl/kategoria/samochody-osobowe-4029)

Cień szansy na zmianę

samochody używane

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż upodobania przeciętnego klienta zmieniają się co kilka lat. Aktualnie królują SUV’y i wszelkie pochodne tej klasy, czyli chociażby Crossovery. Czy takie auta są ekologiczne? Niekoniecznie, ale na pewno są nieco bezpieczniejsze niż przeciętne auto miejskie z prostego względu – auto jest potężniejsze, siedzimy wyżej i zazwyczaj ma większą masę własną. Z najczęściej wybieranymi samochodami osobowymi na rynku najłatwiej zapoznać się odwiedzając popularne wyszukiwarki takich pojazdów. To właśnie tam widać ile egzemplarzy konkretnego modelu jest dostępnych na rynku i które auta prawdopodobnie najlepiej się sprzedają. Przy okazji może coś wpaść nam w oko i staniemy się właścicielem nowego auta ?

Chcielibyśmy, aby Polacy byli bardziej świadomi tego co kupują i jakimi autami jeżdżą. Zawsze w momencie zakupu auta należy zapoznać się z jego historią na wszelkie możliwe sposoby, bo często informacja z jednego miejsca nie jest wystarczająca lub łatwo poddać w wątpliwość jej wiarygodność. Nie bójmy się pytać i sprawdzać, w końcu to my będziemy tym autem jeździć. Warto również dogłębnie przeszukiwać portale wystawiające samochody osobowe, aby znaleźć kilka ofert podobnych do siebie i mieć porównanie czy cena oferowana przez danego sprzedawcę jest adekwatna do stanu oraz historii auta. Mamy nadzieję, że upodobania Polaków będą szły w dobrą stronę i będziemy dokonywać odpowiednich wyborów w zakresie zakupu samochodów nie tylko używanych, ale również nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *