Dane sprzedażowe za maj 2022 – kolejny spadek, Toyota nadal liderem

Od 11 miesięcy branża motoryzacyjna notuje spadki. Maj 2022 nie przełamał tej passy, ale Toyota pozostaje liderem sprzedaży.

Maj 2022 był dla polskiego rynku motoryzacyjnego lepszym miesiącem niż kwiecień. Na tle analogicznego okresu z zeszłego roku sytuacja nadal jednak nie prezentuje się najlepiej.

Maj 2022 to jedenasty już miesiąc z rzędu, w którym możemy zarejestrować spadek sprzedaży samochodów względem zeszłych notowań. Niestety takie wyniki nie powinny nas specjalnie zadziwiać. Globalne problemy z półprzewodnikami, ciągle zrywane łańcuchy dostaw związane z polityką “Zero COVID” Chin, a także trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę to główne problemy, które uderzają w branżę motoryzacyjną. Nie można również zapominać o ciągle rosnącej inflacji oraz słabnącej pozycji złotego, co skutecznie odstrasza klientów, a niektórym odbiera możliwość kupna wymarzonego auta. Wszystkie te bolączki są niestety bardzo dobrze widoczne w statystykach sprzedażowych.

Oficjalne dane sprzedażowe w maju 2022 roku

Według bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w poprzednim miesiącu w Polsce zarejestrowano dokładnie 41 119 samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W porównaniu z majem 2021, jest to spadek o 12,81%. Lekkim pocieszeniem może być jednak fakt, iż w porównaniu z kwietniem 2022 możemy zaobserwować wzrost rejestracji o 3,61%. Jest to jednak tendencja, którą mogliśmy obserwować w poprzednich latach.

Najczęściej wybieraną marką niezmiennie jest Toyota – w maju zarejestrowano 6080 egzemplarzy samochodów tej marki. Drugą pozycję utrzymuje Volkswagen (3192 egz.), zaś na pozycję lidera wskoczyła KIA (3026 egz.), która wyprzedziła Skodę (2966 egz.). W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Hyundai, Mercedes, BMW, Ford, Audi oraz Renault. Najchętniej wybieranymi modelami były zaś Toyota Corolla, Toyota CH-R oraz KIA Sportage.

Toyota maj 2022

Prognozy sprzedażowe na 2022 poprawione – ten rok nie zapowiada się dobrze

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w swoim najnowszym raporcie zmienił prognozy dotyczące liczby sprzedanych samochodów w oparciu o najnowsze dane CEPiK. Nowe wyliczenia opiewają na liczbę w okolicach 440 tysięcy samochodów osobowych oraz około 68 tysięcy aut dostawczych, co jest spadkiem względem ostatniej aktualizacji o kolejno 1,5% i 7,98%. IBRM podkreśla jednak, iż sytuacja jest bardzo dynamiczna i prognozy mogą jeszcze ulec zmianie.

KIA maj 2022

Foto. materiały prasowe producentów/Toyota; KIA