Maj 2022 był dla polskiego rynku motoryzacyjnego lepszym miesiącem niż kwiecień. Na tle analogicznego okresu z zeszłego roku sytuacja nadal jednak nie prezentuje się najlepiej.

Maj 2022 to jedenasty już miesiąc z rzędu, w którym możemy zarejestrować spadek sprzedaży samochodów względem zeszłych notowań. Niestety takie wyniki nie powinny nas specjalnie zadziwiać. Globalne problemy z półprzewodnikami, ciągle zrywane łańcuchy dostaw związane z polityką “Zero COVID” Chin, a także trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę to główne problemy, które uderzają w branżę motoryzacyjną. Nie można również zapominać o ciągle rosnącej inflacji oraz słabnącej pozycji złotego, co skutecznie odstrasza klientów, a niektórym odbiera możliwość kupna wymarzonego auta. Wszystkie te bolączki są niestety bardzo dobrze widoczne w statystykach sprzedażowych.

Oficjalne dane sprzedażowe w maju 2022 roku

Według bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w poprzednim miesiącu w Polsce zarejestrowano dokładnie 41 119 samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W porównaniu z majem 2021, jest to spadek o 12,81%. Lekkim pocieszeniem może być jednak fakt, iż w porównaniu z kwietniem 2022 możemy zaobserwować wzrost rejestracji o 3,61%. Jest to jednak tendencja, którą mogliśmy obserwować w poprzednich latach.

Najczęściej wybieraną marką niezmiennie jest Toyota – w maju zarejestrowano 6080 egzemplarzy samochodów tej marki. Drugą pozycję utrzymuje Volkswagen (3192 egz.), zaś na pozycję lidera wskoczyła KIA (3026 egz.), która wyprzedziła Skodę (2966 egz.). W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Hyundai, Mercedes, BMW, Ford, Audi oraz Renault. Najchętniej wybieranymi modelami były zaś Toyota Corolla, Toyota CH-R oraz KIA Sportage.

Toyota maj 2022

Prognozy sprzedażowe na 2022 poprawione – ten rok nie zapowiada się dobrze

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w swoim najnowszym raporcie zmienił prognozy dotyczące liczby sprzedanych samochodów w oparciu o najnowsze dane CEPiK. Nowe wyliczenia opiewają na liczbę w okolicach 440 tysięcy samochodów osobowych oraz około 68 tysięcy aut dostawczych, co jest spadkiem względem ostatniej aktualizacji o kolejno 1,5% i 7,98%. IBRM podkreśla jednak, iż sytuacja jest bardzo dynamiczna i prognozy mogą jeszcze ulec zmianie.

KIA maj 2022

Foto. materiały prasowe producentów/Toyota; KIA

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *