Redaktor | Fotograf

Czwarte wcielenie najbardziej rozpoznawalnego sportowego kombi (Audi RS6) mierzy się z luksusową limuzyną (Audi S8) o tej samej mocy. Jednak kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji?

Audi jest znane z tworzenia ciekawych kombi. Chyba każdy fan motoryzacji kojarzy Audi RS6 i wie do czego to auto jest zdolne. W gamie niemieckiego producenta znajduje się jednocześnie model S8, czyli limuzyna wyposażona w taką samą jednostkę o nieco mniejszej mocy. Dzięki temu, klient ma pełny wybór, jeśli chce większą praktyczność z pewnością wybierze kombi, jednak jeśli większy luksus, bardziej odpowiednia będzie limuzyna. Na papierze oba auta zapewniają podobne osiągi, jednak kanał carwow sprawdził, które lepiej wystartuje spod świateł, a także z rolki.

Oba samochody są wyposażone w 4-litrową jednostkę V8. W przypadku RS6 rozwija ona 600 koni, natomiast w limuzynie jest ich o 29 mniej. Moment obrotowy jest identyczny i wynosi 800 niutonometrów. Oba auta są wyposażone w napęd na 4 koła quattro. Kto poradził sobie lepiej ze świateł? Pomimo mniejszej mocy, to S8 okazało się szybsze. Pokonało pierwszą ćwiartkę w czasie jedynie 11,4 sekundy. RS6 potrzebowało do tego 0,2 sekundy więcej. Trzeba przyznać, że nadal jest to świetny wynik, jak na auto tych gabarytów.

Audi S8

Nieco innym rezultatem zakończył się start z rolki. W trybie komfortowym RS6 wystartowało znacznie szybciej, zostawiając S8 daleko z tyłu. Również w przypadku startu w trybie manualnym, to kombi okazało się szybsze, jednak tu różnica była mniejsza. W tym przypadku model z gamy RS pokazał swoją wyższość i nieco inaczej nastawiony układ napędowy, zapewniający znacznie szybszą reakcję na wciśnięcie gazu. Ostatnią próbą był test hamulców. Tutaj także przewagę uzyskało RS6, które zatrzymało się szybciej niż S8.

Audi RS6

Osiągi obydwu samochodów bez dwóch zdań stoją na najwyższym poziomie. W związku z tym to raczej nie one będą decydujące przy wyborze auta. Audi oferuje dwa podobne pod względem osiągów samochody, jednak wybór będzie się opierał bardziej na indywidualnych preferencjach. Jeśli ktoś potrzebuje praktycznego rodzinnego samochodu na co dzień wybierze RS6, jednak jeśli wygodniejszej i bardziej luksusowej limuzyny, tu przewagę będzie miało S8.

Film: carwow Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *