Redaktor | Fotograf

Nowy hot-hatch w gamie BMW, model 128ti, został pomyślany jako konkurent dla Golfa GTI. W związku z tym dobrze radzi sobie na krętych drogach, ale jak pokazuje film AutoTopNL także na autostradzie nie ma się czego wstydzić.

Hot-hatche od zawsze były jednym z najciekawszych segmentów. Wielu producentów tworzyło bardzo zaawansowane modele, tak aby przekazać kierowcom jak najwięcej wrażeń z jazdy. Także BMW od dawna miało przedstawiciela w tej klasie. Do tej pory była to tylnonapędowa wersja M140i, jednak niedawno zaprezentowano nową generację serii 1. Zmieniła się platforma, w związku z czym najmniejsze BMW straciło napęd na tył. Najmocniejsza wersja M135i ma napęd na 4 koła i gra w nieco innej lidze.

BMW postanowiło jednak przedstawić swoją propozycję hot-hatcha i pokazać, że poradzi sobie nawet bez swojego znaku rozpoznawczego w postaci tylnego napędu. Nowa odmiana została nazwana 128ti i otrzymała 2-litrową jednostkę o mocy 265 koni. Nie jest to najmocniejsze auto w segmencie, jednak zdecydowanie ta moc wystarczy. BMW zmodyfikowało swojego kompakta, tak aby jak najlepiej radził sobie w zakrętach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sprawdzić jak poradzi sobie na autostradzie.

BMW 128ti

Test przeprowadzony został oczywiście przez niezawodne AutoTopNL. Poza rozpędzeniem się do prędkości maksymalnej, sprawdzono też, jak wygląda elastyczność 128ti. Czas od 100 do 200 kilometrów na godzinę wyniósł 14,88 sekund, co jest dość dobrym wynikiem. Do pierwszej setki auto potrzebuje jedynie 6 sekund, a prędkość maksymalna według GPS to 240 kilometrów na godzinę. Według urządzenia auto pokonało 1/4 mili w niecałe 14 sekund, co także jest godnym hot-hatcha wynikiem.

BMW 128ti

128ti bez wątpienia jest ciekawą propozycją w swoim segmencie. Przednionapędowego hot-hatcha nie oferuje żaden z producentów premium, a BMW ma swojego przedstawiciela w postaci M135i w segmencie szybkich kompaktów 4×4. W porównaniu do konkurencji cena także nie jest zabójcza, tym bardziej, że pozostałe propozycje ostatnio bardzo podrożały.

Film: AutoTopNL Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *