Często zdarza się, że najpierw jeden ze współmałżonków ma prawo jazdy, a dopiero później uprawnienia zdobywa drugi. Wtedy pierwsza osoba z prawem jazdy zdążyła już wypracować sobie zniżki na polisy, druga dopiero zaczyna. Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu można przenieść posiadane zniżki na współmałżonka?
Ubezpieczenie OC/AC dla świeżego kierowcy to całkiem spory wydatek. Zwłaszcza jeśli auto ma duży i mocny silnik, jest dobrze wyposażone, a jego marka i model cieszą się “powodzeniem” wśród złodziei. Dlatego też kierowcy szukają sposobu na szybkie i łatwe zdobycie zniżek. Jednak czy takie sposoby istnieją?
Czy można przenieść zniżki na współmałżonka?
Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Polskie prawo nie przewiduje czegoś takiego jak przeniesienie zniżek na polisy ubezpieczeniowe na inną osobę. Nie może to być ani małżonek, ani dziecko, ani też współwłaściciel auta. Dlaczego nie ma takiej możliwości, skoro auto może mieć kilku właścicieli? Związane jest to ze sposobem, w jaki obliczana jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Jest ona dopasowana indywidualnie do każdego kierowcy.
Pomimo że OC i AC przypisane są do danego pojazdu, to duży wpływ na wysokość składki ma historia ubezpieczeniowa użytkownika pojazdu. Liczą się m.in. się jej wiek, okres posiadania prawa jazdy oraz liczba szkód komunikacyjnych. Na podstawie tych danych szacowane jest ryzyko związane z ubezpieczeniem danego pojazdu, gdy jest on kierowany przez konkretną osobę. Z tego względu przekazywanie wypracowanych zniżek innym kierowcom wprowadziłoby wielkie zamieszanie.
A czy można to zrobić w inny sposób?
Niestety nie ma innej szybkiej metody na uzyskanie dużych zniżek na polisę ubezpieczeniową, taką jak OC lub AC. Jedyny sposób na obniżenie wysokości składki to bezwypadkowa jazda.
Na cenę polisy mają także wpływ inne zmienne czynniki. Na przykład wiek kierowcy. Także w przypadku zmiany stanu cywilnego może się okazać, że po ślubie Twoja składka ubezpieczeniowa będzie znacznie niższa. Dlatego nie martw się, jeżeli nie będziesz sprawcą zdarzeń drogowych, z czasem na pewno kwota, jaką płacisz za OC oraz AC, będzie się zmniejszać.
Zniżki OC i AC
System zniżek i zwyżek na polisy OC i AC został wprowadzony na podstawie analizy ryzyka jakie ponosi dany ubezpieczyciel. Historia szkód danego kierowcy jest analizowana i brana pod uwagę przy kalkulacji składki. Jeżeli jeździsz bezszkodowo stanowisz mniejsze ryzyko dla ubezpieczyciela, dlatego Twoja składka będzie niższa. Jeżeli natomiast zdarzy Ci się stłuczka, wypadek lub inna szkoda, którą zgłosisz, następnym razem, gdy przyjdzie czas na ubezpieczenie auta, poczujesz to w kieszeni.
Możesz zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent więcej , a jeżeli w jednym roku zdarzyło Ci się kilka stłuczek, to możesz stracić nawet wszystkie wypracowane ulgi. Z tego względu warto być uważnym kierowcą i poruszać się bezpiecznie po drogach. Wtedy nie będziesz musiał szukać sposobu jak przepisać zniżki współmałżonka na siebie.
Przenoszenie zniżek na współmałżonka. Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomógł Ci rozwiać wątpliwości dotyczące przenoszenia zniżek na współmałżonka. Ubezpieczenie OC/AC jest kwestią indywidualną i każdy musi na swoje zniżki zapracować. A jeżeli poszukujesz polis w atrakcyjnych cenach, zapraszamy do zapoznania się z ofertę LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.