Czujnik położenia wału korbowego – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Ciężko byłoby wymienić wszystkie czujniki, które nadzorują pracę silnika samochodowego. Do zapamiętania jest jednak to, że nie trzeba dużej awarii, by z tego powodu silnik przestał działać. Tak jest często w przypadku czujnika położenia wału korbowego. Dowiedz się więcej i bądź przygotowany.

  1. Czym jest czujnik położenia wału korbowego?
  2. Na czym polega działanie czujnika położenia wału korbowego?
  3. Jaki jest związek między komputerem a czujnikiem położenia wału?
  4. Jakie są najczęstsze awarie związane z działaniem czujnika położenia wału?
  5. Co zrobić w przypadku, gdy czujniki położenia wału korbowego sygnalizują awarię?

Wiedząc o tym, czym jest, za co odpowiada i jakie możliwe awarie może przynieść czujnik położenia wału – będziesz lepiej zorientowany w razie takich okoliczności. Czytaj dalej, by wiedzieć więcej.

Czujnik położenia wału korbowego

Czym jest czujnik położenia wału korbowego?

Czujnik położenia wału korbowego, czyli inaczej panewka – należy do sieci czujników monitorujących pracę silnika samochodowego. Jego zadaniem jest sprawdzać, jak w danym momencie jest ułożony wał i monitoruje też zakres prędkości obrotowej wału korbowego. Wszystkie informacje trafiają do komputera samochodu.

Co ustala komputer samochodowy na podstawie danych z czujnika położenia wału?

  • moment na wtrysk kolejnej porcji paliwa,
  • kąt wyprzedzenia zapłonu.

Zebrane informacje mają się przekładać na jak najlepszą wydajność auta, w którym działa czujnik położenia wału w pełnej funkcjonalności, do jakiej został stworzony.

Na czym polega działanie czujnika położenia wału korbowego?

Uzupełniając powyższy akapit warto dodać, iż czujnik położenia wału a naprawdę ważną rolę. Liczy się dokładność jego pomiarów, biorąc pod uwagę to, na jak istotne działania samochodu wpływają. Jeśli więc coś jest nie tak z tym czujnikiem – również samochód nie jest w stanie działać w najlepszy możliwy sposób.

Jaki jest związek między komputerem a czujnikiem położenia wału?

To, jak działa czujnik położenia wału korbowego jest i musi być ściśle monitorowane przez komputer, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości od razu informował użytkownika pojazdu o ewentualnej awarii, czy usterce. Zwykle, gdy komputer nie jest w stanie odczytać co do przekazania mają czujniki położenia wału korbowego może to skutkować niemal natychmiastowym zatrzymaniem samochodu.

Jakie są najczęstsze awarie związane z działaniem czujnika położenia wału?

Jest wiele różnych przyczyn tego, że coś nagle stanie się w kole pasowym wału korbowego i czujnik położenia wału korbowego przestaje przekazywać potrzebne informacje, co może wskazywać na awarie.

Jakie najczęściej problemy są związane z czujnikiem położenia wału korbowego?

  • nierównomierną pracą silnika,            
  • nagłe gaśnięcie rozgrzanej jednostki napędowej,
  • problem z uruchomieniem samochodu.

Jeśli więc zauważyłeś problem z czujnikiem położenia wału korbowego – jest niemal więcej niż pewne, że masz do czynienia z którąś z tych awarii.

Czujnik położenia wału korbowego

Co zrobić w przypadku, gdy czujniki położenia wału korbowego sygnalizują awarię?

Nigdy nie należy ignorować sytuacji, w której czujniki położenia wału korbowego wskazują na awarię. Nawet, jeśli nie doprowadziło to do unieruchomienia silnika – może to prowadzić do większych problemów, rozwijających się w czasie. Dlatego – im lepiej zgłosisz się z tego rodzaju sytuacją do zaufanego mechanika samochodowego, tym większa szansa na to, iż problem uda się rozwiązać w zarodku i nie dojdzie do większych, bardziej skomplikowanych i zdecydowanie na pewno bardziej kosztownych problemów wynikających z tej części.