Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Ciężko byłoby wymienić wszystkie czujniki, które nadzorują pracę silnika samochodowego. Do zapamiętania jest jednak to, że nie trzeba dużej awarii, by z tego powodu silnik przestał działać. Tak jest często w przypadku czujnika położenia wału korbowego. Dowiedz się więcej i bądź przygotowany.

  1. Czym jest czujnik położenia wału korbowego?
  2. Na czym polega działanie czujnika położenia wału korbowego?
  3. Jaki jest związek między komputerem a czujnikiem położenia wału?
  4. Jakie są najczęstsze awarie związane z działaniem czujnika położenia wału?
  5. Co zrobić w przypadku, gdy czujniki położenia wału korbowego sygnalizują awarię?

Wiedząc o tym, czym jest, za co odpowiada i jakie możliwe awarie może przynieść czujnik położenia wału – będziesz lepiej zorientowany w razie takich okoliczności. Czytaj dalej, by wiedzieć więcej.

Czujnik położenia wału korbowego

Czym jest czujnik położenia wału korbowego?

Czujnik położenia wału korbowego, czyli inaczej panewka – należy do sieci czujników monitorujących pracę silnika samochodowego. Jego zadaniem jest sprawdzać, jak w danym momencie jest ułożony wał i monitoruje też zakres prędkości obrotowej wału korbowego. Wszystkie informacje trafiają do komputera samochodu.

Co ustala komputer samochodowy na podstawie danych z czujnika położenia wału?

  • moment na wtrysk kolejnej porcji paliwa,
  • kąt wyprzedzenia zapłonu.

Zebrane informacje mają się przekładać na jak najlepszą wydajność auta, w którym działa czujnik położenia wału w pełnej funkcjonalności, do jakiej został stworzony.

Na czym polega działanie czujnika położenia wału korbowego?

Uzupełniając powyższy akapit warto dodać, iż czujnik położenia wału a naprawdę ważną rolę. Liczy się dokładność jego pomiarów, biorąc pod uwagę to, na jak istotne działania samochodu wpływają. Jeśli więc coś jest nie tak z tym czujnikiem – również samochód nie jest w stanie działać w najlepszy możliwy sposób.

Jaki jest związek między komputerem a czujnikiem położenia wału?

To, jak działa czujnik położenia wału korbowego jest i musi być ściśle monitorowane przez komputer, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości od razu informował użytkownika pojazdu o ewentualnej awarii, czy usterce. Zwykle, gdy komputer nie jest w stanie odczytać co do przekazania mają czujniki położenia wału korbowego może to skutkować niemal natychmiastowym zatrzymaniem samochodu.

Jakie są najczęstsze awarie związane z działaniem czujnika położenia wału?

Jest wiele różnych przyczyn tego, że coś nagle stanie się w kole pasowym wału korbowego i czujnik położenia wału korbowego przestaje przekazywać potrzebne informacje, co może wskazywać na awarie.

Jakie najczęściej problemy są związane z czujnikiem położenia wału korbowego?

  • nierównomierną pracą silnika,            
  • nagłe gaśnięcie rozgrzanej jednostki napędowej,
  • problem z uruchomieniem samochodu.

Jeśli więc zauważyłeś problem z czujnikiem położenia wału korbowego – jest niemal więcej niż pewne, że masz do czynienia z którąś z tych awarii.

Czujnik położenia wału korbowego

Co zrobić w przypadku, gdy czujniki położenia wału korbowego sygnalizują awarię?

Nigdy nie należy ignorować sytuacji, w której czujniki położenia wału korbowego wskazują na awarię. Nawet, jeśli nie doprowadziło to do unieruchomienia silnika – może to prowadzić do większych problemów, rozwijających się w czasie. Dlatego – im lepiej zgłosisz się z tego rodzaju sytuacją do zaufanego mechanika samochodowego, tym większa szansa na to, iż problem uda się rozwiązać w zarodku i nie dojdzie do większych, bardziej skomplikowanych i zdecydowanie na pewno bardziej kosztownych problemów wynikających z tej części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *