Redaktor | Fotograf

Obecnie, widok policyjnego BMW nikogo już nie dziwi. Jednak polska policja ma je już na wyposażeniu od kilku lat, w związku z czym wielu kierowców zdążyło się przyzwyczaić. Tym razem będziemy jednak musieli zwracać uwagę na radiowozy tej marki również za granicą. Czeska policja zdecydowała się na zakup dziesięciu radiowozów BMW. Konkretnie będą to BMW Serii 5 w wersji 540i xDrive.

Każdy wie, jak ważne jest posiadanie odpowiednich radiowozów w policji. Nie powinny być one przestarzałe, a także niedostosowane do realiów. Tak właśnie podchodzą do sprawy w Czechach. Tamtejsze służby po podpisaniu dużego kontraktu z BMW odebrały właśnie 10 sztuk nowych radiowozów. Konkretnie są to najnowsze egzemplarze Serii 5 w wersji 540i xDrive. Co ważne, tylko 5 z nich otrzyma nowe malowanie czeskiej policji. Reszta będzie nieoznakowana i wykorzystywana głównie na autostradach, które w tym kraju są coraz bardziej rozbudowane.

Czeska policja zwróciła się do BMW, które wygrało przetarg na dostarczenie aż 70 nowych radiowozów. Póki co jednak, Czesi odebrali 10 z nich. 5 z nich otrzymało nowe malowanie policji, reszta będzie nieoznakowana. Aby faktycznie nadążać za szybkimi samochodami i prowadzić pościgi przy wysokich prędkościach, policja zakupiła wersję 540i xDrive. Jest to jedna z najmocniejszych odmian nowej Serii 5. Pod maską pracuje trzylitrowa jednostka o mocy 340 koni mechanicznych. Dzięki napędowi xDrive jej osiągi są bardziej niż dobre. Przyspieszenie do setki zajmuje 5 sekund, a prędkość maksymalna to 250 kilometrów na godzinę.

Czeska policja kupiła 10 sztuk BMW 540i - część będzie nieoznakowana

BMW poza dostarczeniem pojazdów, zajęło się również przygotowaniem ich do służby. Zamontowano wszystkie potrzebne światła, syreny i oznaczenia. Czeskie BMW będą również korzystały z kamer do pomiaru prędkości. Według przedstawiciela marki, policjanci otrzymali w swoje ręce świetnie prowadzące się modele, zdolne do szybkich pościgów. W przeciwieństwie do polskich radiowozów tej marki, będą to praktyczne Touringi. Póki co, czeskie autostrady i drogi będzie patrolowało dziesięć sztuk 540i.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *