Jak wynika z najświeższych informacji, Cupra Formentor w swoim nowym wariancie VZ5 otrzyma silnik 2.5 TFSI od Audi.

Plotki stały się prawdą. Na 99% Cupra Formentor otrzyma 2.5-litrowy silnik Audi. Dlaczego 99%? Ostatnie pogłoski mówiły o rzekomych testach Formentora z mocniejszym silnikiem. Dziś producent pokazał oficjalny zwiastun modelu z dopiskiem VZ5. Wszystko wskazuje na to, że pod maską znajdzie się pięciocylindrowy silnik, z którego korzystają takie modele jak TT RS, RS Q3 oraz niebawem nowe RS3 oraz RS3 Sedan. To ciekawy ruch, mając na uwadze rzekomą odmowę udostępnienia silnika przez Audi do najnowszej generacji Golfa R. Mówi się, że Formentor będzie korzystał z dokładnie tej samej specyfikacji, co jego niemieccy bracia. Jeżeli się to potwierdzi, auto legitymować będzie się mocą 400 koni mechanicznych, a jego moment obrotowy wynosić będzie 480 niutonometrów.

Cupra Formentor

Domyślić można się również, że moc przenoszona będzie za pomocą automatycznej skrzyni biegów na wszystkie koła, co odzwierciedli ofertę Audi. Oprócz zmiany silnika, hiszpański producent przygotował kilka zmian wizualnych, po których rozróżnić możemy najmocniejszą wersję. Opierając się na zdjęciach szpiegowskich zauważyć możemy dużą zmianę z tyłu pojazdu. Mianowicie chodzi o układ wydechowy – dwie końcówki na każdą stronę ułożone pionowo. Nie da się ukryć, że wyglądem przypomina te z najmocniejszych odmian Lexusa, ale trzeba przyznać, że wygląda to lepiej niż dobrze.

Cupra Formentor

Jeśli myślicie, że Cupra Formentor VZ5 będzie pierwszym samochodem z silnikiem 2.5 TFSI innym niż Audi to jesteście w błędzie. Marka z Ingolstadt pozwala bowiem na produkcję aut bardziej niszowych marek z pięciocylindrowym motorem. Niemiecka jednostka używana jest między innymi przez firmę KTM czy Donkervoort. Warto dodać, że jednostka 2.5 TFSI osiem razy z rzędu została uznana jako silnik roku w swojej klasie. Na koniec data premiery – 22 lutego. Nie jest ona przypadkowa. Tego dnia marka Cupra obchodziła będzie swoje trzecie urodziny jako samodzielny producent. Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun modelu Formentor VZ5.

Foto. Motor1

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *