Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Jeśli planujesz wyjazd z rodziną lub znajomymi, a Twoje auto ma zbyt mały bagażnik to idealnym rozwiązaniem mogą okazać się bagażniki dachowe, które dodają sporo przestrzeni

Lato to czas wypoczynku, wakacji oraz wzmożonej, naturalnej aktywności. To właśnie wtedy podróżując autem jesteśmy zmuszeni zapakować rowery, wózki dziecięce, sterty walizek, różne akcesoria np. sportowe i innych niezbędnych bagaży. Gdzie to wszystko pomieścić? W jaki sposób można poradzić sobie z małą pakownością auta? Pomysłowym rozwiązaniem są bagażniki dachowe, które zostały zaprojektowane właśnie na tego typu sytuacje.

Dobór bagażnika na dach do określonego modelu pojazdu

Przy zakupie bagażnika dachowego wymagana jest znajomość kilku podstawowych informacji dotyczących auta. Kierowcy powinni szukać produktu odpowiadającemu marce, modelowi, roku produkcji i typowi nadwozia posiadanego pojazdu. Nie każdy bagażnik na dach będzie pasował do każdego typu samochodu. Na rynku zdarzają się takie, które pasują do kilku modeli aut. Jednak większość z nich wykazuje mniejszą uniwersalność.

Kluczowa jest znajomość typu nadwozia, ponieważ nie wszystkie kufry można dopasować do pięciodrzwiowych aut – vanów, kombi, SUV-ów czy hatchabacków. Najistotniejsze jest to, aby klapa bagażnika nie zahaczała o box. Zdaniem fachowców, należy wybierać produkty, które są o 5 do 10 cm krótsze od linii dachu. Istotne jest to, aby rozpoznać, jakie mocowanie ma konkretny samochód. W tym przypadku do wyboru mamy belki stalowe lub aluminiowe, które zdaniem specjalistów są bardziej praktyczne i prezentują się najlepiej.

Bagażniki dachowe

Sposoby montażu bagażnika na dachu samochodu

W przypadku, jeśli auto wyposażone jest w relingi, to nie powinno być problemu z przymocowaniem trumny, kufra czy boxu na jego dachu. Innym rodzajem zapięć są specjalne gniazda do mocowania łap, czyli tzw. fixpointy. Bagażniki można zainstalować na płasko, wówczas uchwyty przytwierdza się do krawędzi dachu. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni do zakupienia dodatkowych adapterów. Obecnie mamy do czynienia z daleko idącymi zmianami w systemach mocowania i konstrukcji bagażników dachowych.

Producenci wprowadzają na rynek lekkie, aerodynamiczne elementy nośne tworzone w standardach różniących się użytymi materiałami, a tym samym poziomem cen. Materiałem godnym uwagi są wszelkiego rodzaju stopy magnezu, które w głowicach posiadają wbudowane zamki zapewniające ochronę przed kradzieżami. Z kolei za pomocą wsuwek przeważnie montuje się same belki tworzące podstawę dla umieszczanego na dachu boxu.

Bagażniki dachowe

Nie należy przekraczać nośności dachu!

To podstawowa zasada prawidłowego użytkowania bagażnika dachowego. W żadnym wypadku nie można dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do przeciążenia auta. Pamiętajmy, że do obciążenia należy zaliczyć system nośny i wszelkie mocowania, a nie tylko bagaż. Pod uwagę trzeba wziąć nośność dachu, choć już większość dostępnych na rynku kufrów jest w stanie transportować nawet do kilku zestawów nart. Oprócz tego, obowiązkowo należy zadbać o to, aby przewożony bagaż był odpowiednio zabezpieczony. Żaden przedmiot nie może być transportowany luzem.

W pełni załadowany bagażnik dachowy może wytwarzać dodatkowe opory powietrza. Wpływa to bezwzględnie na styl i technikę naszej jazdy. Zmiany będą odczuwalne podczas pokonywania zakrętów, gdyż wyżej położony środek ciężkości jest podatny na boczne podmuchy wiatru. W tym celu warto przećwiczyć jazdę z bagażnikiem na dachu, zmienić nieco technikę jazdy przy jednoczesnym unikaniu gwałtownego przyspieszenia i hamowania. Najwyższej jakości modele bagażników dachowych są doskonale wyprofilowane i aerodynamiczne, co wpływa na zużycie paliwa oraz bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *