Aston Martin DBS 770 Ultimate – edycja na pożegnanie silnika V12

Silnik V12 i Aston Martin to jedne z najlepszych połączeń w świecie motoryzacji. Unikatowa jednostka napędza obecnie model DB11 i DBS. Niestety, w związku z tym, w jakich czasach żyjemy, nie przeżyją one długo. Aby godnie pożegnać 12-cylindrową jednostkę, Aston Martin przygotował model DBS 770 Ultimate. Powstanie jedynie 300 sztuk w wersji coupe i 199 cabrio. Wszystkie zostały już sprzedane.

Aston Martin DBS Superleggera to jeden z najbardziej udanych modeli w historii marki. Uwydatnia on wszystkie cechy marki, a pod maską znajdziemy silnik V12. W związku z tym na jego kupno zdecydowało się wiele osób. Niestety, produkcja DBS dobiega końca, a z nim także legendarnej jednostki z 12-cylindrami. Na otarcie łez, Aston Martin przygotował edycję specjalną Ultimate, która odznaczy się wieloma zmianami technicznymi i stylistycznymi. Przede wszystkim będzie jednak znakomitym zakończeniem historii modelu DBS z silnikiem V12.

Aston Martin DBS 770 Ultimate - edycja na pożegnanie silnika V12

Z zewnątrz nowy model będzie można poznać przede wszystkim po nowych, 21-calowych felgach. Wyglądają one spektakularnie. Na masce pojawił się nowy wlot powietrza, który pomaga chłodzić ogromny silnik. Z przodu w oczy rzuca się także nowy splitter, natomiast z tyłu za poprawę aerodynamiki odpowiada większy dyfuzor. W porównaniu do standardowego DBS-a wiele elementów wykonano z włókna węglowego. Ultimate otrzymał między innymi lusterka i dyfuzor z tego materiału. We wnętrzu pojawiły się bardziej sportowe fotele i oznaczenia wersji specjalnej.

Aston Martin DBS 770 Ultimate - edycja na pożegnanie silnika V12

Pod względem technicznym, DBS Ultimate 770 przyniesie przede wszystkim większą moc. Względem zwykłej wersji wzrosła ona o 45 koni. Udało się to osiągnąć przede wszystkim dzięki zwiększeniu ciśnienia doładowania. Zawieszenie stało się nieco sztywniejsze, aby poprawić prowadzenie w zakrętach. Ponadto Aston Martin zadbał o nieco lepsze hamulce, aby sprawniej hamować z większych prędkości. Produkcja modelu zostanie ograniczona do zaledwie 300 sztuk wersji coupe i 199 wersji cabrio, czyli Volante. Warto wziąć pod uwagę, że wszystkie egzemplarze zostały już sprzedane. Pierwsze auta trafią do klientów latem tego roku.

Foto. materiały prasowe producenta