Redaktor | Fotograf

Jednak czy ma to znaczenie przy luksusowej limuzynie? Zapewne nie ma, ale mimo wszystko Alpina B3 swoim stylem przejazdu robi wrażenie

Alpina jest jedną z tych marek, której samochody raczej nie ścigają się na torze. Wyróżniają się raczej komfortem i prestiżem, którego im z pewnością nie brakuje. Są to więc idealne auta do dłuższych tras. Nie męczą, a jednocześnie pozwalają na sprawne wyprzedzenie sznura samochodów. Nic jednak nie szkodzi sprawdzenie jak najnowszy model niemieckiej marki, czyli Alpina B3 poradzi sobie na torze. Nie chodzi oczywiście o byle jaki tor, ale oczywiście o Nurburgring. Najsłynniejszy tor świata od lat jest wyznacznikiem jak dane auto radzi sobie podczas sportowej jazdy.

Testowi poddano oczywiście B3 w odmianie sedan. W ofercie znajduje się także kombi. Wielu osobom zdecydowanie spodoba się stylizacja. Nie zastosowano tu kontrowersyjnego dla większości grilla podobnego do tego z M3. Jest raczej klasycznie, jedynie osoby znające się na rzeczy poznają z jakim autem mają do czynienia. Pod maską znajdziemy 3-litrową rzędową szóstkę wywodzącą się z M340i. Jest ona jednak podrasowana przez inżynierów Alpiny. Dzięki temu osiąga 462 koni i 700 niutonometrów. W połączeniu z napędem na 4 koła zapewnia to świetny czas do setki na poziomie 3,8s. Licznik zatrzymuje się dopiero na 303 km/h, co także jest znakomitym wynikiem.

Alpina B3

Trzeba przyznać, że takie liczby robią wrażenie. Niestety luksus został okupiony masą. Alpina waży aż 1860 kilogramów. Z pewnością wpłynęło to na wynik na torze. Jednak jest on bardzo dobry, zwracając uwagę na luksusowy charakter auta. B3 pokonała tor w czasie 7:53,26. Stawia to ją na równi z takimi sportowcami jak BMW M2 Competition, czyli auto, które swoje najlepsze cechy pokazuje na torze. Oczywiście bardzo daleko jej do najszybszych sedanów.

Alpina B3

Wynik można traktować jako ciekawostkę, raczej nikt nie będzie się nim kierował kupując auto. Jeśli komuś zależy na osiągach zdecydowanie zwróci się w stronę BMW M3. Mnogość konfiguracji najbardziej sportowej odmiany serii 3 z pewnością sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wynik Alpiny jest jednak bardziej niż dobry, a jeśli znajdzie się ktoś chętny, bez problemu będzie mógł zweryfikować je na torze.

Film: sport auto Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *