Jeżeli zastanawiałeś się nad zakupem Alfa Romeo Giulia GTA, to niestety mamy dla ciebie złą wiadomość – czas właśnie minął.

Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm zostały zaprezentowane w marcu ubiegłego roku i prawie od razu zrobiły furorę wśród nie tylko wielbicieli włoskiej marki, ale także fanów motoryzacji ogólnie. Samochody o skrócie oznaczającym wersję Gran Turismo Alleggerita posiadały znaczące zmiany w designie, lepsze osiągi i ulepszone podzespoły, czym podkreślono sportowe (lub nawet wyczynowe w przypadku GTAm) zacięcie tych wariantów. Może świadczyć chociażby fakt, iż projekt aerodynamiki w tym aucie tworzony był we współpracy z inżynierami Saubera, na którego licencji Alfa Romeo występuje w Formule 1.

Intrygujących rozwiązań jest jednak w tym aucie o wiele więcej. Ogrom części wykonanych zostało z włókna węglowego – wał napędowy, dach, maska, nadkola czy przedni zderzak – a zawieszenie oraz drzwi zostały wykonane z aluminium, by jak najbardziej zredukować sporą masę auta. W połączeniu z podwójnie uturbionym silnikiem 2.9 V6 tworzy to świetny stosunek wagi do mocy – na 1 KM przypada w tym aucie w zaokrągleniu 2,81 kg, co w segmencie Giulii GTA jest wynikiem wręcz rewelacyjnym. Gwoli ścisłości, jednostka generuje aż 540 koni mechanicznych, a masa auta wynosi 1520 kilogramów. Poprawiono również cały układ kierowniczy, a także dodano splittery, które stabilizują samochód podczas szybszej jazdy.

Alfa Romeo Giulia GTA

Dlaczego wspominamy o tym akurat teraz? Lekko ponad półtora roku od oficjalnego premiery wersji GTA, otrzymaliśmy oficjalną informację o sprzedaży ostatniej, 500. sztuki tego sedana. Pokazuje to więc, że kontrowersyjna decyzja o tak mocnym ograniczeniu produkcji tej wersji po czasie okazała się bardzo rozsądna.

Dlaczego pojazdowi, który wywołał takie emocje wśród fanów motoryzacji, sprzedanie całego nakładu zajęło aż 18 miesięcy? Przede wszystkim rolę grała tutaj cena, która według wielu nie była do końca adekwatna do tego, co Alfa Romeo Giulia GTA mogła zaoferować potencjalnemu użytkownikowi. Ten wariant włoskiego sedana mogliśmy bowiem kupić za co najmniej 800 000 złotych. Naprawdę zawrotna suma pozwala zrozumieć, dlaczego Alfa Romeo okrzyknęła sprzedaż całego nakładu “marketingowym sukcesem”.

Tak czy owak, od teraz jedyną możliwością pozyskania egzemplarza Giulii GTA będzie rynek wtórny. Ceny jednak z pewnością nie będą w najbliższej przyszłości niższe ze względu na niezwykle ograniczoną liczbę egzemplarzy, ogromną sympatię fanów motoryzacji, a także naprawdę imponujące osiągi.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *