Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Często chcąc kupić wymarzony egzemplarz motocykla, decydujemy się nabyć go z drugiej ręki. Kupując używany motocykl od obcych nam osób, zawsze ponosimy pewne ryzyko. Ważne, aby w takim momencie nie dać się ponieść emocjom i odpowiednio przygotować się do zakupu jednośladu. Jak poprawnie weryfikować ogłoszenia? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie motocykla? Czy jazda próbna powie nam wszystko o kondycji motocykla?

Selekcja dostępnych ofert na rynku

Rynek motocykli w Polsce nieustannie się rozrasta. Wśród zarejestrowanych jednośladów znaczną część stanowią używane pojazdy, które są dużo tańsze niż motocykle z salonu. Osoby, które chcą kupić upragniony motocykl, mogą za pośrednictwem internetu przeglądać oferty z całego świata. Jest to spore ułatwienie dla kupujących, z którego często korzystają.

Gdy chcemy kupić używany motocykl, zwróćmy uwagę czy posiada dowód rejestracyjny oraz inne dokumenty, które poświadczałyby informacje zawarte w ogłoszeniu o sprzedaży, np. czy dysponuje książką serwisową lub fakturami za wymianę olejów i filtrów. Możemy również poprosić sprzedającego o przesłanie numeru VIN, dzięki któremu w łatwy i bezpieczny sposób sprawdzimy pochodzenie oraz historię pojazdu.

Jeśli chcesz dokonać w pełni satysfakcjonującego zakupu jednośladu zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Motonita, która z powodzeniem od kilkunastu lat prowadzi salon i serwis motocykli w Podkowie Leśnej. Wszystkie sprzedawane pojazdy są w nienagannym stanie technicznym, co potwierdzone jest pisemną i kompleksową gwarancją.

Zawsze porównuj z oryginałem!

Jeśli interesuje nas konkretny egzemplarz jednośladu, porównajmy jego aktualny stan (wyposażenie, malowanie) z modelami, które były dostępne w dniu jego premiery. Analizując zdjęcia pojazdu, możemy w prosty sposób stwierdzić czy właściciel ingerował w wygląd zewnętrzny motocykla. Wykrycie nieścisłości może świadczyć o tym, że sprzedający chce ukryć przed nami niewygodne fakty.

Przy zakupie używanego motocykla szczegółowa weryfikacja ogłoszeń jest niezwykle ważna. Dzięki niej już na samym początku jesteśmy w stanie odrzucić podejrzane ogłoszenia. Ponadto solidnie badając oferty, oszczędzamy czas i środki na dojazd i oględziny motocykli, które prawdopodobnie są wadliwe. Ewentualne wykrycie drobnych rozbieżności możemy wykorzystać w trakcie negocjowania ceny pojazdu.

Jeżeli chcesz kupić swój pierwszy motocykl w wyśmienitym stanie technicznym i perfekcyjnym wyglądzie salon Motonita posiada w swojej ofercie atrakcyjne cenowo motocykle używane z gwarancją. W znakomitej większości są to pojazdy czołowych marek pochodzące z polskiej dystrybucji.

Jak bezpiecznie kupić używany motocykl?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla?

Jeśli spośród setek dostępnych ofert wytypowaliśmy naszym zdaniem najlepszą, kolejnym krokiem jest przeprowadzenie oględzin i jazdy próbnej. Jeżeli nie znasz się na motoryzacji lub jest to twój pierwszy zakup używanego motocykla, możesz poprosić o pomoc osobę, która jest doświadczona w tego typu sprawach.

Upewnijmy się, czy przed naszym przybyciem motocykl nie był odpalany. Motocykl powinien mieć zimny silnik, ponieważ kłopot z uruchomieniem motoru może sygnalizować np. problemy z akumulatorem czy rozruchem. Jeżeli właściciel pojazdu jeszcze przed naszym przyjazdem uruchomi silnik, może to oznaczać, że chce coś przed nami zataić.

Najpierw sprawdź, czy pojazd jest wizualnie w dobrej kondycji. W szczególności zwróć uwagę na stan lakieru oraz spasowanie elementów. Wgniecenia i obtarcia mogą świadczyć o przebytej kolizji drogowej. Ogólny stan motocykla powinien być adekwatny do przebiegu. W kilkuletnim motocyklu, który przejechał słuszny dystans obecność drobnych rys na obudowie lusterek, nie powinna budzić podejrzeń.

Jeżeli popatrzymy od frontu na stojący prosto motocykl, możemy z łatwością zauważyć czy błotnik jest zamontowany równolegle do przedniego koła. Jeżeli nie, może to świadczyć o wadliwej konstrukcji pojazdu. Zwróćmy uwagę na stan chłodnicy, jeśli zauważymy ślady płynu chłodniczego w obrębie chłodnicy, może to oznaczać jej nieszczelność.

Szalenie ważną sprawą w kwestii naszego bezpieczeństwa jest właściwa kondycja opon, jeżeli są w złym stanie, musisz liczyć się z tym, że zaraz po zakupie będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty. Możemy również przy pomocy woltomierza zmierzyć napięcie ładowania akumulatora. W prawidłowo działającym akumulatorze napięcie powinno oscylować pomiędzy 12,3 a 12,8 V.

Jazda próbna — papierek lakmusowy kondycji motocykla

Jeśli oględziny motocykla wypadły pozytywnie i motocykl jest w dobrym stanie umożliwiającym bezpieczną jazdę pora przystąpić do ostatniego etapu. Odbywając jazdę próbną, upewnisz się, czy jednoślad jest sprawny technicznie. Zanim wyjedziesz na drogę publiczną, upewnij się, czy nie świeci np. kontrolka check engine lub kontrolka ciśnienia oleju. Podczas jazdy sprawdź jak działają hamulce oraz czy bez problemu wchodzą kolejne biegi.

Jeżeli w trakcie jazdy puścisz kierownicę, a motocykl nie będzie w stanie utrzymać prostego toru jazdy może to oznaczać problemy z ramą motocykla. Z kolei, gdy podczas wykonywania skrętu kierownicą wyczuwasz opór, może to sugerować zużycie łożyska główki remy. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić czy sprzęgło nie ślizga się, możesz poprosić znajomego, aby również przewiózł się testowany motocyklem.

Podsumowanie

Podczas procesu zakupu używanego motocykla można popełnić wiele błędów. W szczególności kupujący, którzy nie mają doświadczenia, mogą nieświadomie wybrać motocykl, który jest dotknięty poważną wadą. Naprawa jednośladu może okazać się niezwykle kosztowna, przez co możemy czuć się nie usatysfakcjonowani dokonanym wyborem. Chcąc nabyć pewny i sprawdzony motocykl skontaktuj się z salonem Motonita, który zajmuje się sprzedażą używanych motocykli z gwarancją. Wybierając motocykle firmy Motonita uzyskujemy profesjonalne wsparcie zarówno przed, jak i po zakupie.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *