Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Popularność elektrycznych jednośladów nieustannie rośnie. Pomagają im ceny paliwa, korki i kłopoty z parkowaniem w miastach. Aby w pełni uniezależnić się od samochodu czy publicznego transportu, trzeba jednak podjąć dobre decyzje inwestycyjne. Podpowiadamy, jaki akumulator do skutera wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę.

Podstawowe wymogi, czyli jak kupować akumulator do skutera

Rodzaj i jakość źródła zasilania przekładają się na niezawodność, bezusterkowość i ekonomikę jazdy na skuterze. Warto wiedzieć, że w każdym pojeździe można zamontować różne rodzaje baterii, więc ostateczna decyzja należy do użytkownika. Akumulator do skutera, niezależnie od technologii, musi jednak spełniać parametry rekomendowane przez producenta.

Podstawowy wymóg to określona w amperogodzinach (Ah) pojemność. Im jest większa, tym większego prądu rozruchowego potrzebuje silnik w momencie startu. Nie zaleca się montowania słabszych baterii niż wymagane, a i te silniejsze mogą sprawiać kłopoty, gdyż alternatorowi trudno je będzie doładować.

Poza tym akumulator do skutera musi mieć ściśle określone rozmiarynapięcie 6 V lub 12 V oraz prawidłowo zlokalizowany biegun dodatni. Umiejscowienie „plusa” po prawej lub lewej stronie rozstrzyga o możliwości montażu baterii.

Jak wybrać akumulator do skutera?

Bezobsługowe akumulatory do skutera

Były czasy, kiedy odpowiedź na pytanie, jaki akumulator do skutera wybrać, była oczywista: kwasowo-ołowiowy. Tę tradycyjną technologię stosuje się w jednośladach do dziś i cieszy się ona popularnością ze względu na wysoką dostępność i niską cenę. Problemem w użytkowaniu jest natomiast konieczność regularnego uzupełniania elektrolitu.

Krokiem naprzód stały się bezobsługowe akumulatory do skuterów wykonane w technologii żelowej lub AGM. W tym drugim przypadku elektrolit jest uwięziony w separatorach z włókna szklanego. Oba typy baterii są odporne na rozładowania dużym prądem i gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Wybór wysokiej jakości akumulatorów VRLA renomowanych światowych marek oferuje polski dystrybutor wamtechnik.pl.

Jaki akumulator do skutera jest najlepszy?

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w zakresie zasilania skuterów są akumulatory litowo-jonowe. Ich jedynym oczywistym mankamentem wydaje się wysoka cena, ale rekompensują ją unikalne walory użytkowe.

Akumulator do skutera w technologii Li-Ion jest przede wszystkim wyjątkowo lekki. Nie tylko pomaga więc maksymalnie odciążyć pojazd, lecz także może być montowany w dowolnej pozycji. Istotną zaletą jest również niezwykle wysoka wydajność przy zaskakująco niskim poziomie rozładowania.

Litowo-jonowe akumulatory do skutera można w razie potrzeby szybko naładować, a przy prawidłowym użytkowaniu ich żywotność jest bardzo długa. Właściciel powinien jednak pamiętać, aby zawsze stosować odpowiednie ładowarki i starać się nigdy nie dopuszczać do całkowitego rozładowania.

Z ofertą wysokiej jakości, ładowalnych baterii litowo-jonowych Panasonic można zapoznać się na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/akumulatory-liltowo-jonowe-li-ion-panasonic/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *