Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Filtr powietrza to niedoceniany element układu dolotowego. Jak pokazuje praktyka, niesłusznie. Pełni od bowiem kluczową rolę w wyłapywaniu i zatrzymywaniu zewnętrznych zanieczyszczeń przedostających się do silnika. Dowiedz się o tym, jak jest zbudowany, jak ważną pełni rolę i na co zwrócić uwagę przy wymianie.

Nieprzefiltrowane powietrze powoduje przyspieszone zużywanie się elementów ciernych silnika. Zbyt szczelny, także w wyniku zabrudzeń, również nie sprzyja jego prawidłowej pracy. Nie można zapominać, że zanieczyszczony filtr dostarczy znacznie mniej powietrza niż powinien. Skutkiem tego będzie zaburzona praca jednostki napędowej, a w konsekwencji obniżenie mocy i wzrost zużycia paliwa.

Jak jest zbudowany filtr powietrza

We współczesnych samochodach spotyka się przede wszystkim filtry powietrza wykonane z papieru (z celulozy), z włókniny oraz z papieru z włókniną (włóknina może być nasączona olejem lub sucha).  Jako najskuteczniejsze w wyłapywaniu zanieczyszczeń uznaje się filtry z wkładem włókninowym. Prostsze oraz tańsze filtry z wkładem papierowym i mieszanym także są godne uwagi, choć nie zdają egzaminu w ekstremalnych warunkach (np. podczas jazdy terenowej i w motosporcie).

Standardowy filtr powietrza ma kształt płaskiego prostokąta lub owalu. Poza tym spotyka się filtry stożkowe, popularne w samochodach o podwyższonych osiągach. Taka forma ułatwia przepływ powietrza, co przekłada się  na wzrost mocy nawet o 5%. Niestety odbywa się to kosztem zmniejszonej skuteczności filtracji.

Filtr powietrza

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Nowy filtr powietrza najrozsądniej jest montować przy każdej zmianie oleju silnikowego. Wprawdzie część producentów samochodów przewiduje znacznie dłuższe interwały, nawet co 40 tys. km, ale każdy doświadczony mechanik stwierdzi, że to nieodpowiedzialne podejście. Obecny poziom zapylenia środowiska powoduje, że filtry powietrza tracą swoje właściwości zbyt szybko, nawet po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Dotyczy to przede wszystkim wkładów celulozowych. Filtr powietrza  w ciągu roku zatrzymuje kilka kilogramów szkodliwych pyłów. Nie należy zatem dopuszczać do stanu, w którym drastycznie spadnie jego skuteczność.

Wymiana filtra powietrza

Samodzielna wymiana filtra powietrza zazwyczaj nie jest skomplikowana. Obudowa powinna być łatwo dostępna. Otwieramy ją, uważając, by nie uszkodzić plastikowych elementów i zaczepów. Następnie oczyszczamy obudowę z większych zanieczyszczeń, uważnie ją wycierając. W kolejnym kroku wymieniamy filtr, pilnując właściwej strony montażu wskazanej przez producenta. Należy upewnić się, czy całość została szczelnie zamknięta po wymianie. Ewentualna nieszczelność powodowałaby dostawanie się nieprzefiltrowanego powietrza do silnika.

Jak wybrać filtr powietrza?

Pomocna będzie wyszukiwarka internetowego sklepu z częściami. Intercars.pl oferuje filtry powietrza od wiodących producentów. Bez trudu dobierzemy  filtr do naszego modelu auta, a także dopasujemy kryteria wyszukiwania do naszych potrzeb.

Na Intercars.pl możemy skorzystać z ofert specjalnych (jak wyprzedaż) postawić na nowości lub produkty objęte promocją. Inne opcje to określenie przedziału cenowego dla poszukiwanej części lub skupienie się na wybranych producentach. Znajdziemy tu m.in. filtry takich marek, jak: Filtron, Knecht, JC Premium, Mann Filtrer czy Bosch. Jednocześnie zwróć uwagę na opinie użytkowników, które pomogą upewnić się w słuszności dokonanego wyboru.

Nie warto lekceważyć wymian filtra powietrza, szczególnie że tak łatwo wybrać i kupić online właściwy. Samodzielna wymiana również jest nieskomplikowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *