Redaktor | Fotograf

Francuzi mają bogatą historię tworzenia samochodów sportowych. Jednak ich policja nie może pozostać dłużna wobec ewentualnych przestępców. W związku z tym już od lat 60., ma w swoim posiadaniu szybkie radiowozy. Jednymi z nich były Alpine A110, które zostały przyjęte na wyposażenie właśnie w tamtym okresie. Teraz historia zatoczy koło, bowiem francuska policja właśnie odebrała część z zamówionych wcześniej egzemplarzy nowej generacji modelu.

Historia radiowozów policyjnych wydaje się być równie długa co historia samochodów. Policja musiała mieć w końcu skuteczne narzędzie, aby łapać przestępców. Jednak lata mijały, a auta stawały się coraz szybsze. W związku z tym, policje wielu państw otrzymały równie szybkie radiowozy. Tak było również w przypadku francuskiej żandarmerii, do której służby, w latach 60. XX wieku, dołączyła Alpine A110. To legendarne już sportowe auto, nie doczekało się jednak bezpośredniego następcy, więc wypadło z roli radiowozu.

Żandarmeria Francuska odebrała pierwsze z zamówionych Alpine A110

Przerwa trwała dość długo, bo na następny model sygnowany oznaczeniem A110, musieliśmy czekać aż do 2017 roku. To właśnie wtedy nadarzyła się stosowna okazja, aby wprowadzić nowy model do francuskiej policji. Nie trzeba było na to długo czekać. Zamówienie zostało złożone niedawno, a już teraz do służby trafią dwa z zamówionych 26 sztuk. Ich głównym zadaniem będzie patrolowanie autostrad, jednak będą także używane podczas operacji narkotykowych.

Żandarmeria Francuska odebrała pierwsze z zamówionych Alpine A110

Co do konkretnych szczegółów dotyczących aut, które trafią do rąk policjantów, będą to standardowe wersje A110. Jedynymi dodatkami są tutaj 18-calowe felgi, zamiast standardowych 17-calowych. Oczywiście auta otrzymały stosowne zmiany, dzięki którym od razu widać, że mamy do czynienia z radiowozem. Są to między innymi dodatkowe oznaczenia, a także pasy odblaskowe z przodu. Pod maską znajduje się turbodoładowany silnik 1.8 o mocy 252 koni mechanicznych. Napęd trafia jedynie na tylną oś, jednak właśnie to sprawia, że A110 jest bardzo zwinne i świetnie się prowadzi. Jest także lekkie, w związku z czym 250 koni w zupełności wystarczy.

Foto. materiały prasowe francuskiej policji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *