Redaktor | Fotograf

BMW M3 to model, który znają wszyscy fani motoryzacji. Przez ponad 35 lat obecności na rynku model doczekał się wielu wyznawców. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ każda z generacji wprowadzała na rynek coś nowego. Teraz wszystkie z nich staną naprzeciw sobie w wyścigu. Która z nich okaże się najszybsza?

Nie jest łatwo zebrać wszystkie generacje BMW M3 w jednym miejscu. Było ich do tej pory aż sześć, a do tego występowały w najróżniejszych odmianach. Tego zadania podjął się kanał carwow, a dodatkowo zorganizował wyścig wszystkich generacji modelu. Poszczególne generacje zmierzyły się ze sobą w wyścigu na 1/4 mili, a następnie ze startu z rolki. Jest to zdecydowanie ciekawe wydarzenie, które warto obejrzeć. Jednak która z generacji BMW M3 poradzi sobie najlepiej?

W wyścigu pojawiła się pierwsza generacja M3, czyli E30. Posiada ona silnik czterocylindrowy o pojemności 2,3 litra i mocy 195 koni mechanicznych. Był to więc najsłabszy model w zestawieniu. Kolejna generacja w zestawieniu, o oznaczeniu E36, korzystała już z jednostki 6-cylindrowej o pojemności 3,2-litra. Jej moc to 321 koni, a więc przeskok jest dość znaczny. Kolejny model to M3 E46, który posiadał identyczną konfigurację, jednak o mocy 343 koni mechanicznych. W tym aucie była dostępna skrzynia automatyczna, jednak w zestawieniu wykorzystano 6-biegowego manuala.

Wyścig wszystkich generacji BMW M3 - która będzie najszybsza?

W tym porównaniu z pewnością wyróżnia się generacja E92. Wprowadziła ona silnik V8, który kręcił się do ponad 8 tysięcy obrotów. Jej moc to 420 koni mechanicznych. W zestawieniu wystąpiła odmiana z 6-biegową skrzynią manualną. Następca tego modelu wprowadził kolejną nowość, czyli turbodoładowanie. Generacja F80 rozwijała moc 450 koni mechanicznych. Najnowsza generacja, czyli G80, korzysta z podobnego rozwiązania, jednak jej moc to 510 koni. W porównaniu wykorzystano odmianę z napędem na tył i automatyczną skrzynią biegów. W kilku wyścigach wyniki były co najmniej zaskakujące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dysproporcję mocy.

Film: Carwow

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *