Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Wiemy gdzie są części naszego rodaka! Williams bije rekordy ciągnikami osiągając ponad 1000 koni i 2500 Nm z 6-cylindrowej jednostki

Jak często masz okazję jechać prawie 170 km/h? Założę się, że większość kierowców na drogach nie robi tego za często (i bardzo dobrze, bo przepisy mówią o maksymalnie 140 km/h). Jednak wyobraź sobie wielki traktor, który mknie szybciej niż twój idealny Passat B5. Niemożliwe? Powiedz to firmie JCB i zespołowi Williams, a potem obejrz nagranie poniżej.

JCB to brytyjska firma zajmująca się produkcją między innymi koparek i traktorów, które z reguły są wykorzystywane w terenie. Jednak w głowach ludzi z działu PR formy JCB powstał szalony pomysł: skoro kosiarka jest w stanie jechać 160 km/h to traktor też da radę #challengeaccepted. Jako, że brytyjskie firmy lubią działać razem to JCB zwróciło się o pomóc do… Williams Advanced Engineering.

O dziwo, dział Advanced Engineering daje sobie radę lepiej wszędzie niż w F1. Wzięli oni na warsztat ciągnik Fastrac 8000 z silnikiem sześciocylindrowym o pojemności 7.2 litra. O ile w zwykłej wersji jest między 200 a 300 KM i prędkość maksymalna wynosi 70 km/h to w wersji Williamsa pojawiło się ich trochę więcej.

Dokładne zestrojenie silnika nie jest znane, ale na pewno jest tam 1000 KM i 2500 Nm. Sporo? To jeszcze nie wszystko. Podobno zmieniono skrzynię biegów na przekładnię ZF o 6. przełożeniach. Pozwoliło to rozpędzić się ciągnikowi do 166,72 km/h (103,6 mph). Poprzedni rekord dla ciągnika to 140,44 km/h i został on ustanowiony przez Stiga z Top Gear ponad rok temu.

Aby rozpędzić tego kolosa do prawie 170 km/h i zatrzymać potrzeba kilometrów, więc rekord ustanowiono na lotnisku Elvington w Yorkshire. Za kierownicą nie siedział tym razem Stig, ale Guy Martin, brytyjski prezenter i kierowca motocyklowy. Z całego wydarzenia zostanie przygotowany materiał wideo, który Channel4 wyda jeszcze w tym roku. Będziemy mogli zobaczyć przygotowania oraz sam moment bicia rekordu.

Szkoda, że Williams nie bije rekordów w F1 chociaż nie, jednak bije. Nie było gorszego teamu w Królowej Motorsportu, ale z drugiej strony Pit Stopy mają najszybsze. Może niech ktoś w końcu powie Williamsowi, że tutaj trzeba się ścigać na torze, a nie zajmować wszystkim innym.

AKTUALIZACJA: Części potrzebne do ustanowienia nowego rekordu ciągnikiem mechanicy zabrali z bolidu Kubicy!

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *