Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

W ostatnich latach zauważalna jest rosnąca świadomość kierowców dotycząca bezpiecznej jazdy. Wszystko za sprawą wideorejestratorów, które coraz częściej pojawiają się w kabinie pojazdu, nagrywając każdą sekundę trasy. Moda na te urządzenia na dobre rozgościła się w Polsce, jednak wielu nadal uważa to za zbędny gadżet. Czy warto kupić wideorejestrator?

Niewielkie, ale sprytne urządzenie

Codzienna jazda z kamerą samochodową stała się faktem. Liczne zalety wynikające z jej posiadania sprawiają, że coraz więcej kierowców rozważa zakup urządzenia. Własny wideorejestrator początkowo traktowano jako zachciankę i przelotną modę, jednak szybko uzmysłowiono sobie, że to coś więcej, niż tylko zabawny gadżet.

Kamera samochodowa to niewielkich rozmiarów urządzenie, które można zamontować na przedniej szybie wewnątrz pojazdu. Nie ogranicza widoczności, a wręcz przeciwnie – stanowi dodatkowe „okno na świat”.

Kamera jako dowód w sporze

Nie ulega wątpliwości, że podczas wypadku lub kolizji wielu sprawców próbuje przekolorować rzeczywistość na swoją korzyść. Co może być zatem bardziej wiarygodnym źródłem, jeśli nie wideorejestrator? Zapis zdarzenia widać jak na dłoni – wystarczy odtworzyć film w obecności policji, by nie mieć wątpliwości, która ze stron zawiniła.

Urządzenie – jeśli ma wystarczająco wysoką rozdzielczość – pomoże także ustalić sprawcę zdarzenia, który zbiegł z miejsca kolizji. Bez problemu można odczytać z filmu tablice rejestracyjne i ustalić winowajcę.

„Czarna skrzynka” w sądzie

Materiały zarejestrowane przez kamery samochodowe coraz częściej stanowią dowód w sądzie. Osoby prowadzące postępowanie nie mają podstaw do zakwestionowania autentyczności nagrań, stąd też coraz częściej spotyka się wnioski o dołączenie przebiegu zdarzenia zapisanego przez wideorejestrator. Na tej samej zasadzie postępują również niektóre firmy ubezpieczeniowe.

Jak oczy dookoła głowy

Nowe modele kamer samochodowych mają opcje, które umożliwiają rejestrację obrazu zarówno z przodu, jak i z tyłu oraz wewnątrz pojazdu. Tryb nocny czy parkingowy to kolejne zalety. Bez problemu można odnaleźć sprawcę, który zarysował auto na parkingu czy stuknął pojazd od tyłu w ruchu drogowym.

Materiał edukacyjny

Wideorejestrator będzie świetnym urządzeniem dla początkujących kierowców. Ci, którzy dość niepewnie czują się za kółkiem, mogą nagrywać swoje poczynania na drodze, by później przeglądać je jako materiał edukacyjny. Czy nie od zawsze powtarza się, że najlepiej uczyć się na własnych błędach? Oby w tym przypadku było ich jak najmniej!

Zakup wideorejestratora – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji należy przyjrzeć się głównym parametrom urządzenia. Wysoka rozdzielczość, kąt widzenia (najlepiej, by kamera obejmowała dwa pasy ruchu) czy jasność obiektywu to główne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę. Tryb nocny i parkingowy to kolejne przydatne funkcje.

Niektóre modele na bieżąco dokonują pomiaru prędkości, mają wbudowanego asystenta pasa ruchu czy pełnią funkcję kamery cofania. Wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie odpowiedni wideorejestrator dla siebie.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *