Redaktor | Fotograf

Logo GTI od zawsze kojarzyło się z emocjonującymi modelami Volkswagena. Producent z Wolfsburga w ostatnich latach skupia się jednak na samochodach elektrycznych, co widać przede wszystkim po premierach. Na targach IAA w Monachium premierę miał Volkswagen ID GTI Concept. Czy będzie to elektryczny hot-hatch naszych czasów?

Hot-hatch i napęd elektryczny? Te dwa pojęcia raczej nie są ze sobą często zestawiane. Volkswagen chce jednak udowodnić, że samochody na prąd również mogą być emocjonujące. Już jakiś czas temu pojawił się przeciek, sugerujący zmianę wyglądu logo GTI. Ma być ono dostępne również w przypadku modeli elektrycznych. Pierwszym z nich może być Volkswagen ID GTI, którego koncepcja została właśnie zaprezentowana na targach IAA w Monachium. Jednak czy taki model ma rację bytu? Kiedy Volkswagen planuje go wprowadzić do produkcji?

Już sam design wskazuje, że Volkswagen ID. GTI może faktycznie być emocjonującym modelem, a także nawiązywać do klasycznych hot-hatchy marki. Przede wszystkim wskazują na to felgi, a także sporo czerwonych akcentów. Przednia część nadwozia wyróżnia się znacznie agresywniejszą stylistyką względem standardowego ID. 2all. Logo GTI nie jest już obecne na grillu, a raczej pod nim. Tylna część nadwozia wyróżnia się obszernym dyfuzorem, a także spoilerem. Volkswagen zaprezentował również koncepcyjne wnętrze, które posiada ogromne ekrany, kubełkowe fotele i sportową kierownicę. Całość prezentuje się naprawdę bojowo i faktycznie może nadrobić tym brak spalinowego silnika.

Pod względem technicznym Volkswagen na razie nie zdradza żadnych konkretów. Jedyna informacja jest taka, że silnik elektryczny napędzi jedynie przednie koła. Wspomaganiem ma być elektroniczna szpera, a także specjalne systemy dla kierowcy. Program GTI Experience Control ma umożliwić ustawienie takich opcji jak twardość zawieszenia, a nawet symulacja zmiany biegów. Klasyczne motywy GTI, takie jak krata na siedzeniach czy symulacja analogowych zegarów również mają sprawić, że jazda będzie przyjemniejsza. Volkswagen ma zdradzić więcej informacji na temat ewentualnej produkcji ID. GTI po jego fizycznej premierze, która nastąpi już jutro.

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *