Jednemu z najpopularniejszych kompaktów na świecie zostały tylko trzy lata życia. W 2025 roku Ford Focus zniknie z rynku.

Ford Focus był dla amerykańskiego producenta modelem wręcz przełomowym. Było to tak naprawdę drugie podejście Forda do podboju całego świata swoimi samochodami po Mondeo, które niewątpliwie było na swój sposób sukcesem, lecz nie na taką skalę, jakiej oczekiwali Amerykanie. Focus jednak w końcu pozwolił Fordowi dopiąć swego, a model ten stał się jednym z najpopularniejszych kompaktów na całym świecie. Nie wolno również zapominać o świetnych edycjach ST oraz RS, które przez wielu fanów czterech kółek były naprawdę cenione.

Ten świat jednak ostatnimi czasy się mocno zmienia, a tym samym zmieniają się priorytety marki. To właśnie dlatego dzisiaj potwierdzona została naprawdę smutna wiadomość, która po raz kolejny pokazuje, w jaką stronę zmierza obecnie branża motoryzacyjna. Ford Focus bowiem zostanie wycofany z rynku europejskiego już za trzy lata, to jest w 2025 roku. Można wymienić tak naprawdę aż trzy powody takiej decyzji ze strony zarządu amerykańskiego producenta.

Ford Focus koniec produkcji

Pierwszym jest ogólny kryzys branży motoryzacyjnej, w wyniku którego Ford oberwał wyjątkowo mocno. W planach jest ograniczenie bądź zamknięcie kilku fabryk, między innymi tej w niemieckim Saarlouis. Jak nietrudno jest się domyślić z kontekstu tego tekstu, oczywiście jest to placówka produkująca Focusy. Już w tym roku w tej fabryce ma dojść do sporych zwolnień, a to ma być nie koniec – Ford rozważa całkowitą sprzedaż fabryki lub jej zamknięcie, w najlepszym wypadku zaś w grę wchodzi zmiana jej profilu, choć na ten moment jest to opcja mało prawdopodobna.

Drugi powód to malejący udział Focusa w sprzedaży. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy kompakt od Forda znacznie przegrywa w statystykach z chociażby takimi modelami, jak Kuga czy Puma. Był to kolejny impuls dla amerykańskiego producenta, iż czas Focusa powoli mija, a na rynku liczą się głównie SUV-y oraz crossovery. Czy jest to trend pozytywny, czy nie – każdy musi na to pytanie odpowiedzieć indywidualnie.

Po trzecie zaś, Ford chce naprawdę mocno skręcić w produkcję samochodów elektrycznych, stając się producentem tworzącym wyłącznie auta na prąd w 2035 roku. W teorii zostało jeszcze 13 lat i bez problemu dałoby się w tym oknie czasowym zmieścić przynajmniej jedną generację Focusa, lecz Ford chce wejść w nową erę z odświeżoną gamą modelową, w której najwyraźniej nie ma już miejsca dla jednego z najpopularniejszych aut w historii marki.

Ford Focus koniec produkcji

Szukamy alternatywnych ścieżek w kontekście produkowania pojazdów w Saarlouis, w tym sprzedanie placówki innym producentom. Nie mamy w naszym cyklu sprzedażowym nowego modelu, który trafiłby do Saarlouis. Rzeczywistość branży jest taka, że produkcja aut elektrycznych wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników.

Stuart Rowley, prezes Ford of Europe

Focus podzieli więc los Mondeo, które obecnie również nie jest już sprzedawane w Europie, a ostatni egzemplarz tego modelu wyjechał z fabryki w Walencji na początku kwietnia. Jakie są więc plany Forda w Europie? W pierwszej kolejności – redukcja kosztów w fabrykach we wspomnianym Saarlouis, Krajowej (Rumunia) oraz Kocaeli (Turcja), a także wzmocnienie znaczenia placówek w Walencji i Kolonii. W przyszłym roku ma zadebiutować nowy, w pełni elektryczny SUV od Forda, który tworzony jest we współpracy z Volkswagenem.

Foto. Materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *