Quebec

Niedawno Wielka Brytania postanowiła zakazać sprzedaży samochodów z jednostką spalinową od 2030 roku. Na podobny ruch zdecydował się Quebec.

Świat coraz bardziej stawia na ekologię. Wpierw Wielka Brytania ogłosiła zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy od 2040 roku. Ostatecznie data ta została przyspieszona o pięć lat, a w drodze jest kolejna poprawka, która ustali moment wprowadzenia przepisów na rok 2030. Na podobny krok zdecydował się także jeden ze stanów USA, czyli California. Do tej wesołej paczki możemy teraz dopisać także dwa stany kanadyjskie. Od 2035 roku w Quebec nowy samochód zakupimy tylko i wyłącznie z elektryczną jednostką.

Quebec DS

Zmiana ta jest częścią planu zakładającego redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 37,5% względem stanu z 1990 roku. Na ten program przeznaczono ponad pięć miliardów dolarów i oprócz zakazu sprzedaży samochodów wytwarzających spaliny ma on obejmować także dotacje do zakupu pojazdów elektrycznych, czy też rozwój sieci ładowarek dla obywateli. Wszystko to ma ułatwić dostęp do takich aut, a w efekcie pozwolić im na godne zastąpienie tych napędzanych benzyną oraz olejem napędowym. Efektem końcowym ma być neutralność klimatyczna, którą Quebec chce osiągnąć, podobnie jak wiele innych krajów, firm, czy miejsc na świecie na koniec pierwszej połowy XXI wieku, czyli rok 2050.

Quebec nie jest osamotniony w swej decyzji, który zdecydował się na taki ruch. Od 2040 roku do francuskojęzycznego stanu dołączy Kolumbia Brytyjska, czyli jednostka w której znajduje się m.in. miasto Vancouver.

Kolejne zakazy oznaczają coraz większą presję na producentach. Stanowcze decyzje podjęło już DS Automobiles, czyli jedna z marek wewnątrz grupy PSA. Francuzi od 2025 roku zamierzają sprzedawać wyłącznie pojazdy z pełną hybrydą bądź napędem elektrycznym. Z drugiej strony pamiętamy reakcję m.in. Toyoty na decyzje podjętą w Wielkiej Brytanii. Pionier na rynku aut elektrycznych oraz hybrydowych odgrażał się znacznym zmniejszeniem zainteresowania oraz inwestycji w brytyjski rynek.

Quebec DS

Foto. materiały prasowe DS; Wikimedia Commons

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *