Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Jazda quadem to niezwykle popularna forma rekreacji i sportu, która sprawia sporo frajdy. Na tym się jednak nie kończy. Quady to także świetne maszyny do pracy w terenie. Używane są bowiem zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i przez policję, wojsko czy służby ratownicze. Jeśli jednak chcemy czerpać maksimum radości z jazdy i wykorzystać praktyczne możliwości czterokołowców, warto poznać kilka istotnych faktów dotyczących ich użytkowania i zakupu. Zapraszamy!

Jak jeździć quadem

Pierwszą najważniejszą rzeczą, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nigdy nie jeździli na quadzie albo próbowali i mieli z tym jakiś problem, jest opanowanie sposobu jazdy na czterokołowcu. Tutaj warto trzymać się kilku podstawowych zasad, ponieważ pojazd ten znacząco różni się od motocykla. A często tak właśnie chcą na nim jeździć początkujący. Co jest naprawdę dużym błędem i może doprowadzić nawet do kontuzji lub wywrotki.

W przypadku poruszania się quadem po trudnym terenie należy odpowiednio balansować ciałem. Przy pokonywaniu przeszkód trzeba redukować biegi, nie powinno się tego robić ze zbyt dużą prędkością. A przede wszystkim nie wolno używać nóg w podobny sposób jak ma to miejsce przy jeździe motocyklem, czyli do podpierania się w trakcie zwalniania na zakrętach.

Znaczenie ma również odpowiednie wykorzystywanie napędu czterokołowca. Przykładowo w zakręty najlepiej wchodzić z napędem na tylną oś, pochylając się do przodu i w kierunku skrętu (balans ciałem).

Quady i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Zakup quada, jak dokonać najlepszego wyboru?

Zakup własnego quada jest olbrzymim wyzwaniem, producentów oferujących pojazdy ATV jest całkiem sporo. Czym się zatem kierować przy wyborze czterokołowca dla siebie? W tym przypadku najważniejsza jest nie tylko cena, ale przede wszystkim jakość wykonania, właściwości jezdne oraz serwis i bezproblemowy dostęp do części. Bo wbrew pozorom to najczęściej właśnie drogie części lub trudności z ich dostępnością stanowią największy problem dla użytkowników quada.

Firmą, która oferuje czterokołowce zaliczane do grona tych niezawodnych, jest Kymco. Marka ta słynie nie tylko ze swoich czterokołowców, ale także świetnych skuterów. Ponadto jest to producent podzespołów samochodowych dla takich marek jak BMW czy Honda. Dlatego też nie ma żadnego problemu z dostępnością do części zamiennych. Marka bowiem sama produkuje wszystkie części do swoich maszyn, dlatego można być pewnym wysokiej jakości wykonania pojazdów. A produkcją czterokołowców zajmuje się już od ponad 20 lat.

Nie dziwi zatem, że quady Kymco cieszą się dużym zaufaniem wśród miłośników jazdy na czterokołowcach. Świadczą o tym również pozytywne opinie na ich temat, które można znaleźć na różnego rodzaju grupach i forach związanych z quadami.

Quady i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
All-terrain tire on wheel of ATV car close up

Formalności związane z quadami

Jeśli chcemy jeździć quadem legalnie, musi zostać on zarejestrowany, tak, jak każdy inny pojazd dopuszczony do ruchu. Rejestracji podlegają jednak quady, które posiadają homologację. Quady Kymco i tutaj nie zawodzą, dzięki czemu bez problemu można je zarejestrować. Ponadto quady muszą również posiadać ubezpieczenie komunikacyjne OC. Co do samej jazdy na quadzie, to w zależności od pojemności maszyny i wieku kierowcy, wymagane jest do tego prawo jazdy kategorii AM, B1 lub kategorii B, która upoważnia do poruszania się każdym rodzajem quada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *