Dokładnie dziś miała miejsce premiera zmodernizowanego modelu Kodiaq, czyli największego SUV-a producenta z Mlada Boleslav.. Odnoszący ogromny sukces rynkowy model został wyprodukowany w ponad 600 000 egzemplarzach od 2016 roku.

W 2016 roku na rynek wyszedł pierwszy SUV czeskiej marki Skoda. Wtedy nikt nie był pewny sukcesu jaki może odnieść auto. Jeszcze kilka lat temu segment aut tego typu nie był bowiem w takim stopniu rozwinięty jak obecnie. Sprzedawany w odmianach pięcio- jak i siedmioosobowych szybko podbił serca ludzi na całym świecie. Na naszej stronie możecie przeczytać test Kodiaqa, który zrobił na nas naprawdę pozytywne wrażenie. Wracając – nowy Kodiaq przeszedł szereg ulepszeń przede wszystkim estetycznych. Zmieniony został całkowicie pas przedni, który teraz wygląda nieco mniej agresywnie. Reflektory są trochę mniejsze, ale opcjonalnie możemy wyposażyć je w technologię matrycową, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy szczególnie w nocy. Wprowadzone zmiany nie służą jedynie celom estetycznym. Dzięki nim największy SUV marki stanie się bardziej opływowy oraz aerodynamiczny.

W zależności od poziomu wyposażenia Kodiaq może posiadać koła o wielkości od 17 do 20 cali. Niektóre ze wzorów zostały zmodyfikowane celem zmniejszenia oporu powietrza. Najmocniejsza odmiana, czyli RS, już w standardzie wyposażona jest w największe 20-calowe felgi wykończone w metalicznej czerni. We wnętrzu również możemy zobaczyć kilka zmian. Wprowadzone zostały przede wszystkim opcjonalne, skórzane fotele, które mogą być wyposażone w funkcję masażu, ogrzewanie i wentylowanie oraz sterowanie elektryczne. Do wyposażenia opcjonalnego możemy doliczyć również charakterystyczną dla nowych modeli Skody dwuramienną kierownicę. Dostępny będzie również system nagłośnienia firmy Canton, który teraz będzie korzystał z 10 głośników (przed liftingiem było ich 8), a także nowy 10,25 calowy zestaw wskaźników oraz 9,2 calowy ekran systemu info-rozrywki.

Ważną, zapowiedzianą wcześniej zmianą będzie również zniknięcie turbodiesla spod maski wersji RS. Zastąpi go bowiem dobrze znany 2.0 TSI, który wykorzystywany jest przy produkcji Octavii RS. W czeskim sedanie generuje on moc 245 koni mechanicznych. Oficjalnie producent nie podaje, czy moc Kodiaqa w wersji RS będzie taka sama, ale wszystko na to wskazuje. Oznacza to, że silnik będzie o 5 koni mechanicznych mocniejszy niż w poprzedniku, ale z pewnością straci na momencie obrotowym.

Skoda Kodiaq

Reszta jednostek napędowych pozostanie bez zmian. Klienci będą mogli wybierać pomiędzy dwoma benzynami 1.5 oraz 2.0 TSI oraz silnikiem 2.0 TDI o mocy 150 lub 200 koni mechanicznych. Wszystkie jednostki mogą być połączone z automatyczną skrzynią biegów DSG, a moc w najmocniejszych może być przełożona na wszystkie koła. Po dzisiejszej prezentacji, zmodernizowany Kodiaq trafi do sprzedaży w lipcu. Na więcej informacji musimy poczekać do debiutu rynkowego. Wtedy czeski producent opublikuje cenniki oraz katalogi modelu.

Skoda Kodiaq

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *