Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Czy mandat drogowy zawsze musi oznaczać punkty karne i spory wydatek? W większości przypadków nie widzimy żadnych możliwości uchylenia się od zapłaty. Mamy jednak dobrą wiadomość – istnieją rozwiązania, które pozwolą nam odwołać się od mandatu. Sprawdźmy, czy istnieje możliwość odwołania się od mandatu, kiedy jest to możliwe i jak to w ogóle zrobić.

Czy istnieje możliwość odwołania się od mandatu? 

Co rozumiemy poprzez odwołanie się od mandatu? Zdecydowana większość z nas jest świadoma tego, że policjant przy informowaniu nas o nałożeniu mandatu zadaje pytanie o to, czy przyjmujemy taką karę. Naturalne jest, że jeśli przyjmujemy mandat, prawdopodobnie nie będziemy mieć żadnego uzasadnienia do tego, by po podpisaniu mandatu odwołać się od konsekwencji.

Prawdopodobnie to jednak słowo klucz. Zgodnie z informacjami na https://www.fotoradarpl.pl/ jesteśmy w stanie odwołać się od mandatu, jeśli zachodzą konkretne przesłanki uzasadniające to. Przede wszystkim odwołanie po podpisaniu mandatu jest możliwe, gdy nasze działanie nie jest identyfikowane jako wykroczenie w dniu wystawienia mandatu. Odwołanie jest także możliwe, gdy zabronione działanie było wykonane w obronie koniecznej lub działanie było dokonane przez osobę ze stwierdzoną niesprawnością intelektualną. 

Pamiętajmy także o osobach do 17 roku życia, które mogą odwołać się od mandatu. Na samym końcu wspominamy jeszcze o możliwości odwołania, gdy kara jest większa niż uregulowana w ustawie lub gdy popełniony czym może być osądzony przez wyższą instancję, a nie policję wystawiającą mandat. I choć możemy przyznać, że większość wymienionych sytuacji jest specyficznych, to każdy z nas uzyskuje prawo do odwołania się od mandatu do 7 dni od jego nałożenia

Odwołanie od mandatu drogowego – sprawdź, kiedy możesz uchylić się przed karą za przewinienie

Jak odwołać się od mandatu? Najważniejsze informacje 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje możliwość odwołania się od mandatu w trakcie 7 dni od jego nałożenia. Takie odwołanie powinniśmy złożyć bezpośrednio do sądu rejonowego, za pośrednictwem listu poleconego. Co dalej? Pozostaje nam czekać na przeanalizowanie sprawy i wydanie decyzji sądu. Termin posiedzenia jest jawny i otrzymamy informację o dacie i godzinie takiego wydarzenia. Czy mamy obowiązek uczestnictwa w takim spotkaniu? Na szczęście nie – obecność jest dobrowolna. 

Sąd po przeanalizowaniu odwołania wydaje decyzję, która jest ostateczna i od której nie możemy się odwołać. Doskonale jednak wiemy, że nie każdy z nas ma ochotę, czas i motywację do załatwiania sprawy bezpośrednio z sądem rejonowym. Rozwiązaniem jest formularz zgłoszenia mandatu na platformie FotoradarNiePlacPL. To tam, bez zbędnych formalności możemy uzyskać szansę na odwołanie się od decyzji o przyznaniu nam mandatu. 

Odwołanie od mandatu drogowego – sprawdź, kiedy możesz uchylić się przed karą za przewinienie

Mandat z fotoradaru – czy jest szansa na odwołanie się od mandatu?

Jak sprawdzić czy fotoradar zrobił nam zdjęcie – FotoradarNiePlacPL. To kolejna powszechna sytuacja, której doświadczyły tysiące kierowców. Jeśli otrzymaliśmy mandat z tytułu rejestracji wykroczenia w fotoradarze, nasza sytuacja nie jest przesądzona. I w tym przypadku mamy możliwość standardowego odwołania się od sprawy do tygodnia od otrzymania takiej informacji.

Istnieje możliwość łatwego uchylenia się od mandatu w zgodzie z prawem. Wystarczy, że wypełnimy stosowny formularz, a następnie prześlemy przygotowany przez specjalistów dokument to Inspektoratu Transportu Drogowego. Teraz wystarczy czekać na decyzję, która może dać nam możliwość uchylenia się od płacenia mandatu i uzasadnionego odwołania się od mandatu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *