Redaktor | Fotograf

Skoda Fabia w praktyczniejszym nadwoziu cieszyła się dużą popularnością wśród przedstawicieli handlowych i małych firm. Stanowiła aż 35% sprzedaży poprzedniej generacji modelu. W związku z tym nowa generacja miejskiego modelu Skody także miała otrzymać wersję kombi. Tak jednak się najprawdopodobniej nie stanie. Powodem są normy emisji spalin i mała opłacalność opracowania tej odmiany.

Choć Skoda Fabia nigdy nie była porywającym modelem, miała rzeszę swoich odbiorców. Również odmiana kombi, która była praktyczniejsza, osiągnęła dość dużą popularność. Również przy okazji premiery nowej generacji Fabii, Skoda ogłosiła, że wersja kombi znajdzie się w gamie w 2023 roku. Teraz jednak, stanęło to pod bardzo dużym znakiem zapytania. Jak informuje auto.cz, Skoda wysłała wiadomości swoim pracownikom, w których informuje o anulowaniu projektu odmiany kombi. Prawdopodobnie praktyczniejszy wariant nie powstanie, głównie z powodu nowych norm emisji spalin Euro 7 i małej opłacalności produkcji.

Nowa Skoda Fabia w odmianie kombi najprawdopodobniej nie powstanie

Oczywiście, mówiąc o normach emisji spalin, nie są one bezpośrednią przyczyną rezygnacji z odmiany kombi. Skoda musi po prostu przerzucić część swoich zasobów do opracowywania nowych modeli. Prawdopodobnie przyniosą one po prostu większe zyski niż Fabia kombi. Niestety, normy Euro 7 praktycznie wymuszają elektryfikację na wielu producentach, w związku z czym coraz droższe jest opracowanie nowych modeli. Ponadto, klienci coraz chętniej wybierają crossovery tego segmentu lub po prostu nieco większe kompakty. Fabia kombi byłaby też jedynym przedstawicielem tej klasy w koncernie Volkswagen AG, w związku z czym przebudowa platformy byłaby dla Czechów droższa.

Nowa Skoda Fabia w odmianie kombi najprawdopodobniej nie powstanie

W związku z tym osoby, które do tej pory kupowały Skodę Fabię kombi będą mogły zwrócić się w stronę modelu Scala lub Kamiq. Są one nieco większe od zwykłej Fabii, jednak niestety równocześnie droższe. Nie dla każdego będzie to więc dobra alternatywa. Niestety, niegdyś bardzo popularna klasa miejskich kombi już niemal całkowicie wymarła. To się raczej nie zmieni w przyszłości, gdyż obecne trendy skłaniają się głównie ku opracowywaniu SUVów.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *