Redaktor | Fotograf

Samochody marki Mini kojarzą się przede wszystkim ze stylem i fantastycznym prowadzeniem. Ten drugi parametr łączy się z emocjami z jazdy. Te dla wielu są potęgowane przez manualną skrzynię biegów. Fizyczne połączenie ze zmianą przełożeń nie będzie już jednak możliwe w autach tej marki. Mini rezygnuje z manualnych skrzyń biegów.

Polityka Mini szybko się zmienia. Producent wprowadza do oferty modele, które bardziej stawiają na styl, niż wcześniejszy charakter marki. Jedną z ważniejszych decyzji jest fakt przejścia na produkcję aut elektrycznych. W nowych modelach nie uświadczymy już napędu spalinowego, a także świetnego dźwięku, jakim wyróżniały się brytyjskie auta. Co więcej, w nowych produktach Mini zrezygnuje z manualnych skrzyń biegów, nawet jeśli wciąż będą one wyposażone w silniki spalinowe. Do dyspozycji kierowcy pozostaną jedynie przekładnie automatyczne.

Wszystko odbywa się jednak raczej po cichu. Jakiś czas temu producent wprowadził do produkcji specjalną odmianę Mini Cooper JCW 1to6, która była podkreśleniem charakteru manualnych skrzyń biegów w autach tej marki. Jak widać była to jednocześnie pożegnalna edycja specjalna. Na targach IAA w Monachium, szefowa Mini, Stefanie Wurst zapowiedziała w wywiadzie, że w przyszłych modelach marki nie znajdziemy już skrzyń manualnych. Równie tajemniczo i niepewnie producent zapowiada przyszłe modele napędzane silnikami spalinowymi. Prawdopodobnie wszystkie z nich będą wspierane układem miękkiej hybrydy, aby spełnić normy emisji spalin.

Nowa generacja modelu Cooper jest w pełni elektryczna. Podobnie jest w przypadku Countrymana. Sportowe odmiany mają zapewnić emocje i pewność w prowadzeniu, co widać po mocy. W przypadku pierwszego modelu jest to 218 koni mechanicznych. Drugi wspomniany model rozwija w wersji SE ALL4 aż 313 koni mechanicznych. Dzięki napędowi na cztery koła, przyspieszenie do setki zajmie zaledwie 5,6 sekundy. Jednocześnie zasięg ma być na poziomie nawet 430 kilometrów, co świetnie sprawdzi się w podróży. Niestety, zawiedzeni będą miłośnicy spalinowych jednostek i ręcznej zmiany biegów, czego w tym modelu raczej już nie uświadczymy.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *