Redaktor | Fotograf

W obecnych czasach coraz ciężej wyróżnić się w segmencie kompaktowych limuzyn. Mercedes ma jednak na to sposób, a model CLA prezentuje się znakomicie. Jednak jak będzie wyglądała przyszłość tej klasy aut? Na targach IAA w Monachium pojawił się Mercedes-Benz Concept CLA, który zapowiada nadchodzący język stylistyczny marki.

Mercedes słynie z ciekawych i ambitnych aut koncepcyjnych, których rozwiązania prędzej czy później trafiają na drogi. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie również tym razem. Na targach IAA w Monachium, niemiecki producent zaprezentował Concept CLA. Nowy model może na nowo zdefiniować klasę kompaktowych limuzyn. Nowe studium prezentuje wizję Mercedes-Benz u progu nowej ery, elektrycznej i cyfrowej. Nie jest on tylko szkieletem samochodu i pokazem nowego języka stylistycznego, ale także pokazem technologii i zapowiedzią tego, co niedługo będzie standardem.

Pod względem stylistyki, Mercedes-Benz Concept CLA zdecydowanie się wyróżnia. Nie jest to pierwszy raz, gdy widzimy taki design modelu ze znaczkiem gwiazdy. Podobnie zaprojektowano również model Vision AVTR i Vision EQXX. Sama bryła pojazdu przypomina obecną generację, jednak przód i tył wyglądają mocno kosmicznie. Wszędzie przewija się motyw gwiazdy. Koncept powstał na platformie MMA. Dzięki licznym usprawnieniom aerodynamicznym, zużycie prądu na 100 kilometrów ma wynieść jedynie 12 kWh.

We wnętrzu, podstawę interfejsu i doświadczenia użytkownika stanowi nowy system operacyjny MB.OS, z superekranem MBUX Superscreen inspirowanym innowacyjnym prototypem VISION EQXX i jego zaawansowaną grafiką w czasie rzeczywistym. Całość prezentuje się niezwykle dobrze i futurystycznie. Do wykończenia wnętrza wykorzystano materiały pochodzące z odzysku i jednocześnie emisyjnie neutralne. Nowy system operacyjny MB.OS wykorzystuje superkomputery i sztuczną inteligencję, aby zapewnić nowy poziom personalizacji, bezpieczeństwa, wygody oraz zautomatyzowanej jazdy.

Techniczne rozwiązania również robią wrażenie. Dzięki skorzystaniu z architektury 800 V CLA Concept “naładuje” w 15 minut 400 kilometrów zasięgu. Niestety, producent nie zdradza mocy maksymalnej, jednak w produkcyjnej odmianie zapewne będzie ich kilka. W Concept CLA zespół ma sportową, tylnonapędową konfigurację, jednak modułowa konstrukcja nadaje się również do zastosowań w pojazdach 4×4.

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *