Redaktor | Fotograf

Niestety, produkcja zwinnego brytyjskiego samochodu dobiega końca w tym roku. Platforma Elise nadal może być jednak używana i nada się do stworzenia nowych samochodów sportowych.

Lotus jest marką, która kojarzy się z tworzeniem małych i zwinnych samochodów, zapewniających ogromną przyjemność z jazdy. Niestety, w obecnych czasach stają się one coraz mniej popularne i opłacalne w produkcji, w związku z czym brytyjski producent zupełnie zmienia swoją gamę. Ostatnim modelem z silnikiem spalinowym będzie nadchodząca Emira. Później jedynymi premierami będą samochody elektryczne, które będą większe i cięższe. Zaoferują przy tym znacznie większą moc, jednak to już nie będzie to samo. Lotus w związku z tym mocno zmieni charakter swoich samochodów.

Lotus Elise

Na szczęście nie jest to koniec platformy Elise. Lotus chce ją sprzedać innym producentom, tak aby można było z niej nadal korzystać. Jest to dobre posunięcie, ponieważ być może ktoś skusi się na zakup i stworzenie następcy małego samochodu. Z platformy Lotusa korzystali już w przeszłości tacy producenci jak Tesla, która oparła na niej swoje pierwsze auto, czyli Roadstera, oraz Hennessey, który stworzył na jej podstawie jeden z najszybszych samochodów świata. Także Opel stworzył w przeszłości samochód oparty na Elise. Był to model Speedster.

Lotus Elise

Jednym z zainteresowanych może być Caterham, który także korzystał już z produktów Lotusa. W latach 70. nabyli od nich platformę Seven, a teraz mogą się pokusić o przedłużenie produkcji Elise. Ciężko wskazać innych potencjalnych kupujących, ponieważ Lotus nie zdradza, czy ktoś jest zainteresowany zakupem platformy.

Po 25 latach obecności na rynku, Lotus kończy z produkcją własnego Elise, jednak miejmy nadzieję, że któryś z innych producentów skusi się na zakup platformy i przedłuży produkcję małego samochodu sportowego. Na otarcie łez, Lotus wydał końcową serię swojego modelu o nazwie Final Edition. Podobnie postąpiono z Exige, którego produkcja także kończy się w tym roku. Niestety, następny model Lotusa będzie ostatnim ich autem z silnikiem spalinowym.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *