Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Mapa stacji ładowania ułatwi znalezienie w Twojej okolicy stacji. Lokalizacje zostały oznaczone kolorami, co pozwala wybrać punkt, mający odpowiednią moc ładowania.

Jak działa mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Mapa ładowarek samochodowych umożliwia sprawdzenie, gdzie znajdują się punkty ładowania w Polsce i za granicą, wyposażone w ładowarki do aut elektrycznych. Klikając w znaczek, wyświetla się okienko z informacjami o każdej stacji: nazwa, adres, cennik, wskazówki dojazdu czy rodzaj sieci energetycznej. Mapa stacji ładowania ułatwia dotarcie do najbliższego punktu.

Stacje zostały oznaczone trzema kolorami. Zielony przedstawia miejsca publiczne i ogólnodostępne dla kierowców. Wyposażone są w urządzenia wykorzystujące prąd przemienny AC. Oznaczenia pomarańczowe oznaczają superszybkie stacje z prądem stałym DC, więc ładowanie baterii trwa do 30 minut. Z kolei lokalizacje w kolorze szarym są w danym momencie zajęte lub wyłączone z powodu naprawy.

Jak działa mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Jak znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Aby wybrać najbliższy punkt, można poruszać się po mapie lub wpisać w oknie wyszukiwarki: nazwę stacji, lokalizację czy miejscowość. Po wyświetleniu się informacji należy przejść do serwisu PlugShare, w którym jest możliwość sprawdzenia opinii użytkowników lub też poszukania w pobliżu innej stacji. Co prawda, w Polsce nie ma ich zbyt dużo, ale dobra wiadomość jest taka, że Grupa Orlen rozbudowuje swoją sieć i planuje do 2030 r. postawić ponad 1000 punktów w Polsce.

Projekt przewiduje wybudowanie stacji ultraszybkich, o mocy do 350 kW. Obecnie kierowcy korzystają także z punktów Tesli, z tym że na terenie Polski jest dostępnych zaledwie kilka miejsc. Działa również sieć Elocity, która oferuje ładowarki wielu producentów i o różnych parametrach technicznych, które są bezobsługowe.

Kiedy będzie więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Unia Europejska kładzie nacisk na rozwój elektromobilności. Dopóki jednak nie będzie wystarczającej liczby stacji, nie może być mowy, żeby samochody elektryczne zastąpiły spalinowe. Potrzebne jest bowiem ładowanie pojazdów na trasie. Z kolei przepisy prawa precyzyjnie określają, jakie wymagania techniczne muszą spełniać ładowarki. Punkty powinny być zlokalizowane jak najdalej od stref zagrożenia wybuchem, by w razie zwarcia nie doszło do zapłonu. Urządzenia mają też posiadać właściwą wentylację.

Stacje ładowania aut zasilanych energią posiadają wiele dodatkowych zabezpieczeń, takich jak: słupki ochronne, odbojnice czy progi zwalniające, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia ładowarki podczas zderzenia z pojazdem. Wtyczki pojazdowe posiadają zabezpieczenie przed śniegiem, solą, śniegiem, piaskiem oraz wilgocią, a systemy alarmowe, monitoring czy czujniki ruch chronią przed aktami wandalizmu.

Samochody elektryczne a mapa ładowarek elektrycznych

Po polskich drogach poruszają się samochody elektryczne, ponieważ jazda jest komfortowa i finansowo opłacalna. Głównym jednak powodem zamiany aut spalinowych na elektryki i hybrydy jest brak emisji szkodliwych związków. Z pomysłem wprowadzenia tego rodzaju pojazdów wyszła Unia Europejska, która wprowadziła przepis, w ramach którego id 2035 roku będzie obowiązywał zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi.

Dla kierowców, którzy już jeżdżą elektrykami została stworzona mapa ładowania, żeby ułatwić ich zasilanie. Wykaz pozwala sprawdzić, gdzie w Warszawie czy w innym mieście znajdują się stacje ładowania. Osoby, które mają wątpliwości w tej kwestii, na stronie znajdą odpowiedzi na zadawane pytania przez kierowców.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *