Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Ubezpieczenie OC to coś, co powinien mieć każdy kierowca. Nie jest to kwestia chęci i własnej decyzji, raczej rzecz narzucona przez prawo. W końcu za każdym razem, gdy włączasz się do ruchu drogowego, potencjalnie ryzykujesz życie swoje, jak i swoich pasażerów, a także wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Możesz być doskonałym kierowcą, to tak naprawdę nie ma znaczenia, bo nie masz wpływu na to, co zrobią inni uczestnicy. Dlatego ubezpieczenie OC jest swoistą ochroną – jeśli coś się stanie, za wszystko zapłaci ubezpieczenie. Jeśli nie masz takiego ubezpieczenia, praktycznie nie masz prawa wyjeżdżać danym samochodem na drogę. Jeśli to zrobisz – grożą ci naprawdę przykre konsekwencje, nie tylko wtedy, gdy będzie wypadek, ale też wtedy, gdy po prostu kontrola drogowa złapie cię na braku ubezpieczenia.

ubezpieczenie OC

Spis treści

  1. Obowiązek ubezpieczenia OC
  2. Co to jest ubezpieczenie krótkoterminowe?
  3. Kto może kupić krótkoterminowe OC?

Obowiązek ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest w ubezpieczeniach obowiązkowych. Znaczy to, że musisz je mieć wykupione, inaczej nie masz prawa wyjeżdżać na drogę. Nie ma tak naprawdę znaczenia jaki to samochód – musisz mieć ubezpieczenie, jeśli wyjeżdżasz na drogę. Chodzi o bezpieczeństwo osób, które są uczestnikami ruchu drogowego. Kierowcy mają obowiązek opłacania takiego ubezpieczenia na rok z góry. Co dla wielu kierowców jest nie w smak, w końcu nie planują oni tak długo użytkować samochodu, to zawsze spory wydatek – istnieje wiele powodów, by nie chcieć ubezpieczać samochodu na rok z góry i płacić za to pełnej kwoty. Nie każdy powód jest jednak tak samo dobry w świetle obowiązującego prawa. Pamiętaj też, że koszt ubezpieczenia OC jest bardzo różny. Związane jest to z systemem zniżek, ale też czas ubezpieczenia mniejszy niż obowiązkowy rok, też może wpłynąć na wysokość kwoty, jaką będziesz zmuszony zapłacić. Żeby się przekonać, ile będzie kosztować twoje ubezpieczenie, zajrzyj tutaj: kalkulatorubezpieczen.net.pl – w ten sposób uda ci się zrobić najlepsze rozeznanie w tym temacie. Na pewno też nie będziesz przepłacać, jeśli się postarasz. 

ubezpieczenie OC

Czym jest krótkoterminowe OC?

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC to takie, które możesz wykupić na mniej niż rok. Czasami może to być wręcz okres krótszy niż 30 dni – wszystko zależy tak naprawdę od danej sytuacji. Nie zawsze jest bowiem potrzeba wykupienia OC od razu z góry na rok. Istnieją sytuacje, w których krótkoterminowe ubezpieczenie po prostu opłaca się dużo bardziej. Nie każdy może skorzystać ubezpieczenia krótkoterminowego, jednak warto zrobić rozeznanie w tym temacie – w końcu może się okazać, że nie tylko wcale nie potrzebujesz rocznego OC, co nawet wcale nie musisz go wykupować. A to już czysty, finansowy zysk, o którym nie możesz zapominać.

OC krótkoterminowe – kto może je wykupić?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie jest dla wszystkich. Niestety, ale większość ludzi mus wykupować takie ubezpieczenie na cały rok i w żaden sposób nie da się tego obejść. Niektórzy jednak mają na to szansę. Są to właściciele pojazdów wolnobieżnych, czyli kombajnów czy ciągników rolniczych. Te najczęściej poruszają się po polach, ale czasami istnieje potrzeba wyjechania na drogę, a wtedy trzeba mieć OC. Na ten rodzaj ubezpieczenia krótkoterminowego mogą zdecydować się też właściciele pojazdów zarejestrowanych na czasowy okres – na przykład takich, które będą tylko przewożone przez granicę Polski. Ubezpieczenie samochodu na krótki termin to też coś dla osób, które mają samochody zabytkowe – takie też potrzebują ochrony ubezpieczeniowej, ale niekoniecznie na cały rok – ubezpieczenie oc krótkoterminowe sprawdza się tutaj doskonale. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj tutaj: https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/krotkoterminowe-oc-na-miesiac-kto-moze-je-wykupic/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *