Redaktor | Fotograf

Jeep już od jakiegoś czasu sukcesywnie elektryfikuje swoją gamę. Trafiły do niej już odmiany z miękką hybrydą, pełnoprawne plug-in, a niedługo dołączą także elektryki. Amerykanie chcą jednak przyspieszyć ten proces w Europie. W związku z tym, już niedługo zakończą tu sprzedaż spalinowych odmian swoich modeli. Jedynym wyjątkiem pozostaną Włochy. Zmiany wejdą w życie już w tym roku.

Choć Jeep kojarzy się głównie z terenówkami, a także dużymi silnikami, już od kilku lat sukcesywnie elektryfikuje swoją gamę. Odmiany hybrydowe typu plug-in lub chociażby miękkie hybrydy są obecne we wszystkich modelach Jeepa. Jednak teraz przyszła pora na zrobienie kolejnego kroku i usunięciu z oferty całkowicie spalinowych wersji. Tak radykalny krok marka podejmie w całej Europie już w tym roku. Jedynym wyjątkiem będą Włochy, gdzie w gamie nadal pozostaną całkowicie spalinowe jednostki.

Jeep zakończy sprzedaż spalinowych wersji w Europie - wyjątkiem Włochy

Elektryfikacja gamy to gorący temat ostatnich lat. Wielu producentów się na nią decyduje w większym lub mniejszym stopniu. Zresztą nie mają wyboru, ponieważ normy emisji są coraz bardziej zaostrzane. Jeep może sobie na to pozwolić bez większych wyrzeczeń, ponieważ już teraz znaczną część oferty stanowią wersje 4xe lub e-hybrid. Oczywiście, motywacją pozostają właśnie normy emisji spalin. Jednak szef marki, Christian Meunier wskazuje także na większe właściwości terenowe hybrydowych modeli. Faktycznie, mogą one efektywnie wykorzystać energię podczas zabawy w terenie.

Jeep zakończy sprzedaż spalinowych wersji w Europie - wyjątkiem Włochy

Całkiem niedawno do Europy trafił nowy Grand Cherokee, który już od początku otrzymał jedynie odmiany hybrydowe typu plug-in. Tak będzie również z każdym nowym modelem amerykańskiej marki. Niestety, do Europy nie trafi jeden z najnowszych modeli Jeepa, Meridian. Za rok premierę ma mieć pierwszy w pełni elektryczny model marki. Również legendarny Wrangler ma otrzymać właśnie taką odmianę. Do 2025 roku, Jeep planuje, aby 70% ogólnej światowej sprzedaży stanowiły zelektryfikowane warianty. To dość ambitne plany, jednak pokrywają się również z innymi producentami i są jak najbardziej są do zrealizowania.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *