Wiele osób mówi, że posiadanie samochodu to skarbonka bez dna. Rzeczywiście biorąc pod uwagę fakt eksploatacji samochodu, nierzadko koszty poniesione na naprawy i wymianę części mogą znacząco obciążyć nasz budżet. Jak skutecznie obniżyć koszty związane bezpośrednio z użytkowaniem auta? Czy warto pomyśleć o zamiennikach? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Czy warto rozważać zakup zamienników?
Ceny części oryginalnych do samochodów niejednokrotnie potrafią przyprawić o zawrót głowy. W porównaniu do oferowanych na rynku części zamiennych – różnice niekiedy są kolosalne. Właśnie dlatego ciekawym rozwiązaniem jest decyzja o wyborze części zamiennych. Warto jednak pamiętać, że będzie to dobre rozwiązanie przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Tu z pomocą przychodzą oznaczenia producenta. Dodatkowo w 2010 roku unia europejska wydała specjalną dyrektywę GVO, która uregulowała rynek części samochodowych również pod względem jakościowym.
Na produktach można znaleźć następujące oznaczenia:
- “O” – oznaczające oryginalne części nowe, sygnowane znakiem towarowym producenta pojazdu
- “Q” – oznaczające zamienne części nowe, pozbawione logo producenta dostarczającego dany element na pierwszy montaż
- “P” – oznaczające nieoryginalne części nowe, porównywalnej jakości, objęte gwarancją producenta, który jednocześnie zaświadcza, że są one tej samej jakości co “O” i “Q”
- “Z” – oznaczające pozostałe zamienniki
Które zamienniki wybierać?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wybór zamienników nie musi oznaczać zakupów drugiej kategorii. Części zamienne, w szczególności te oznaczone symbolami “Q” i “P” są pełnowartościowymi produktami, które niczym nie ustępują oryginalnym częściom. Te produkowane są nierzadko na dokładnie tych samych liniach produkcyjnych, co części oryginalne. Jedyną różnicą jest w tym przypadku wyłącznie umieszczenie logo producenta pierwotnego elementu.
Zamienniki często są bardzo dobrą formą oszczędności. Różnica w cenie pomiędzy częściami oryginalnymi a zamiennymi potrafi sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. To z kolei sprawia, że wielu użytkowników decyduje się na ich montaż we własnym samochodzie.
Czy zawsze warto wybierać zamienniki?
Zdania w tym obszarze, są podzielone. Wśród zagorzałych przeciwników istnieją teorie, jakoby części zamienne miały nie pasować do dedykowanych modeli pojazdu. W szczególności jeśli chodzi o elementy karoserii. Należy jednak pamiętać, że elementy zamienne, które wykonane są z dbałością o wytyczne producenta samochodu muszą zachowywać określone standardy jakości, które podlegają kontroli. Dobrej jakości zamiennik będzie idealnym uzupełnieniem, dokładnie tak jak części oryginalne. Z tą różnicą, że tu można oszczędzić solidną część ostatecznej ceny. Decydując się na wymianę np. skorodowanych części, swobodnie można sięgnąć po zamienniki. Wyprodukowane z zachowaniem stosownych standardów będą doskonałą alternatywą dla dużo droższych produktów oznaczonych symbolem “O”.
Gdzie jeszcze możemy szukać oszczędności?
Dobrym wzorcem jest tu temat ogumienia. Właściciele pojazdów coraz częściej rozważają wykorzystywanie opon całorocznych zamiast dwóch kompletów sezonowych (na okres zimowy i letni). Co prawda producenci prześcigają się w udoskonaleniu technologii i ta faktycznie pozwala na ich całoroczne użytkowanie, ale należy zaznaczyć przy tym jeden istotny fakt. Jeśli zdecydujemy się na używanie tylko jednego kompletu uniwersalnego ogumienia, należy pamiętać, że ten i tak będzie zużywał się dwukrotnie szybciej (bo będzie używane zarówno zimą, jak i latem, zamiast na zmianę).
Poza tym kwestia odpowiednich opon jest ściśle związana z bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów. Dla wszystkich poszukujących oszczędności w tym zakresie, można polecić weryfikację czy w posiadanym samochodzie przewidziano rekomendację również innych rozmiarów opon. Jeśli standardowo używamy opon w rozmiarze np. 205/50 R17 to możemy zdecydować się na zmianę rozmiaru do 205/55 R16. To z kolei pozwoli na oszczędność nawet kilkudziesięciu złotych na jednej oponie.
O czym trzeba pamiętać przy zamiennikach?
Przede wszystkim warto sprawdzić symbol danego elementu. Dodatkowo sugeruje się sprawdzenie kraju produkcji danych części. Mimo wzrastającej jakości elementów z Chin to wciąż te produkowane w Europie są większym pewnikiem. Oczywiście nie należy generalizować! Wielu znanych producentów części samochodowych swoje części produkuje w Chinach. Należy pamiętać, że najważniejszymi czynnikami pozostają procedury kontroli jakości, egzekwowania gwarancji/reklamacji oraz renoma producenta (określana przez konsumentów i mechaników). Montaż kiepskiej jakości zamienników może zamiast oszczędności przynieść dodatkowe koszty. Takie produkty nie będą mogły poszczycić się długą żywotnością i zbliżoną jakością do oryginalnych elementów. Wybierając zamienniki warto pamiętać, żeby kupować tylko produkty od sprawdzonych i rzetelnych producentów z odpowiednimi oznaczeniami. Takie rozwiązania pomogą nie tylko w oszczędności, ale i prawidłowej eksploatacji samochodu. Należy pamiętać, że lepiej szybciej wymienić część na zamienną, ale nową, aniżeli użytkować samochód z wadliwym elementem, który może powodować kolejne (nierzadko bardziej kosztowne) naprawy i przekładać się na obniżenie naszego bezpieczeństwa.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.