Redaktor | Fotograf

Hyundai NPX1 to nowy koncept koreańskiego producenta oparty o model Ioniq 5 N. Ten drugi to najmocniejszy model w historii marki, jednak nowy prototyp wygląda przy nim kosmicznie. Zapowiada on również przyszłość marki, a także możliwość zamawiania N Performance Parts, które podnoszą sportowe walory auta.

Sportowy elektryczny SUV – to zdanie jeszcze 10 lat temu brzmiało komicznie, jednak rzeczywistość bardzo szybko się zmieniła. Hyundai pokazuje, że potrafi wykrzesać ze swoich modeli najlepsze sportowe emocje. Nie chodzi tu tylko o segment hot-hatchy i hot-crossoverów. Koreańczycy zabrali się za stworzenie sportowego elektrycznego SUV-a na podstawie modelu Ioniq 5. Tak powstał Ioniq 5 N, jednak na targach w Tokio, producenta pokazał, że nie jest to jego ostatnie słowo. Zadebiutował tam model Hyundai NPX1. Pokazuje on możliwości konfiguracji modeli N w dodatkowe części N Performance Parts.

W modelu koncepcyjnym Hyundai NPX1 zaprezentowano szereg ulepszeń dla modelu N, które w najbliższej przyszłości będzie można znaleźć w katalogu części N Performance. Lista ta zawiera przedni splitter z włókna węglowego, listwy progowe, tylny dyfuzor, skrzydło, lekkie hybrydowe koła z włókna węglowego, wysokowydajne klocki hamulcowe oraz sprężyny obniżające. Wnętrze modelu koncepcyjnego dodatkowo wzbogacono alcantarą i wyścigowymi fotelami kubełkowymi. Całość sprawia, że auto prezentuje się wręcz futurystycznie i zapowiada wiele sportowych emocji.

Pod względem technicznym, Hyundai NPX1 bazuje w pełni na sportowym SUV-ie Ioniq 5 N. Oznacza to, że pod maską pracuje 650 koni mechanicznych. Sprint do setki zajmuje zaledwie 3,4 sekundy, co jak na auto tej klasy robi niesamowite wrażenie. Prototypowe części N Performance Parts, zastosowane w prototypie NPX1, są aktualnie przygotowywane do produkcji, która ruszy jeszcze w 2024 roku. Począwszy od IONIQ 5 N, Hyundai N rozszerzy dostępność produktów N Performance Parts dla wszystkich modeli N. Tego typu części otrzymają więc modele i20 N, i30 N oraz Elantra N. Hyundai podążył drogą innych producentów, takich jak BMW, którzy oferują fabryczne części tuningowe do swoich aut.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *