Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Gdyby rynek przeszedł do opozycji dla SUV’ów i Crossover’ów to królowałyby takie samochody jak Hyundai Elantra Wagon, a świat byłby ciekawszy

Dzisiaj na świecie, a w szczególności w Europie, jest tak, że do wyboru mamy SUV’y albo Crossover’y. Choć słychać sporo głosów, że to jednak kombi jest lepsze, bo jest praktyczniejsze, bardziej przestronne i mniej “napompowane”, a do tego lepiej się prowadzi, to słupki sprzedaży pokazują jedno – wielki popyt na auta “uterenowione”. W efekcie obserwujemy ogromny spadek sprzedaży kombi i sedanów, a producenci coraz częściej rezygnują z tego nadwozia, bo po prostu to się nie opłaca. Jednak Hyundai ostatnio pokazał w Europie zupełnie nową generację modelu Elantra, który był szczególnie wyczekiwany po ogłoszeniu, że nowa Sonata niestety, ale na nasz rynek nie zawita. A co gdyby pójść o krok dalej i Hyundai Elantra stałby się kombi zamiast eleganckim sedanem?

Takie rozwiązanie podchwycił SRK Designs, który to przygotował grafikę prezentującą najnowszą Elantrę jako kombi (Wagon w nazewnictwie Hyundaia). Samochód wygląda bardzo ciekawie i polegając na tej wizualizacji można stwierdzić, że to mogłoby się udać, gdyby nie jedno “ale”. Popytu na takie auta obecnie nie ma, bo ludzie wolą SUV’y. Inna kwestia to fakt, że już teraz w gamie Hyundaia jest i30 w wersji Wagon, a wkrótce na rynku może pojawić się Genesis G70, który to będzie reprezentował segment premium. Zatem jak widać, tworzenie czegoś pomiędzy, gdy popyt jest bardzo niski, nie wydaje się zabiegiem opłacalnym, aczkolwiek nigdy nie wiadomo jakie trendy zaczną panować i czy sytuacja się nie odwróci.

Patrząc na to okiem fana motoryzacji rzekłbym, że na rynku jest pewien nieurodzaj stylistyczny w tym segmencie i taka propozycja od Hyundaia mogłaby poruszyć większe marki do działania, o ile odniosłaby sukces. Taki ruch wykonał Peugeot modelem 508, którego odważna stylistyka mocno wyróżnia się na tle konkurencji i to właśnie to jest pierwszym czynnikiem, dla którego warto wybrać francuskie auto zamiast niemieckiego. Chociaż jak wiadomo, nie samymi oczami człowiek kupuje, więc nic nie jest przesądzone. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że wycofano z rynku model i40 Wagon, więc pojawiło się nieco więcej miejsca na ewentualne wariacje, a taka Elantra N Wagon mogłaby bardzo namieszać.

Foto. SRK Designs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *