Jeżeli ktoś liczył, że Honda wraz z premierą nowego Civica spróbuje przełamać przednionapędową rutynę, to mocno się rozczaruje.

W nocy z wtorku na środę byliśmy świadkami premiery jedenastej generacji Hondy Civic. Kompakt od producenta z Tokio przybrał w swojej najnowszej odsłonie zdecydowanie subtelniejsze i mniej kontrowersyjne kształty, a przynajmniej taki kierunek marka obrała projektując nadwozie sedan. Wejdzie ono do sprzedaży wiosną przyszłego roku. Po nim kolejno ukazywać się będą najpierw wersja hatchback, a następnie mocniejsze Honda Civic Si oraz Type R.

Już od dawna pojawiały się głosy, że w tej generacji Honda może pójść w ślady konkurencji i postawić w choć jednym wariancie na napęd na cztery koła. Takie rozwiązanie postanowiła zaaplikować na przykład Mazda w bardzo głośnym ostatnio modelu Mazda3 Turbo. Oprócz tego jakże ciekawego samochodu, nie trzeba chyba w tym kontekście mówić o m.in. Subaru Imprezie czy Lexusie IS 300, choć ten ostatni jest już trochę wyższą półką. Mimo wszystko zaimplementowanie napędu na obie osie na pewno wyróżniłoby nowego Civica, który ze swoim wyglądem… Bądźmy szczerzy – prezentuje się dość zwyczajnie.

Honda Civic XI Sedan

Niestety zaraz po premierze Civica XI Sedan, anonimowy przedstawiciel Hondy zdementował plotki o planowaniu napędu AWD w jakiejkolwiek wersji tego modelu. Co prawda nie zamknął on do końca furtki, lecz taka ewentualność jest bardzo mało prawdopodobna. To z pewnością rozczaruje niektórych fanów producenta, którzy po cichu liczyli jednak na rewolucję pod względem projektowania zdecydowanie najpopularniejszego modelu marki z Kraju Wschodzącego Słońca.

Jakie więc plany na nowe pokolenie swojego kompakta może mieć Honda? Być może chcą oni skupić się bardziej na wojażach wśród segmentu hot-hatch i stworzyć jeszcze mocniejsze warianty silnikowe. Type R z potężnym silnikiem mógłby wtedy powalczyć o prym w osiągach nawet z Volkswagenem Golfem R. Niemiecki samochód ma jednak taką przewagę, że posiada… napęd na cztery koła. Być może Japończycy powinni jednak rozważyć to rozwiązanie?

Honda Civic XI Sedan

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *