Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Rozwój Fiata Tipo na przestrzeni najbliższej generacji może wielu zaskoczyć, ale do gamy ma dołączyć wersja terenowa, aby podbić sprzedaż

W koncernie FCA dzieje się ostatnio sporo. Już za kilka tygodni nastąpi połączenie z koncernem PSA, co pozwoli utworzyć nowy koncern motoryzacyjny, a niedawno udało nam się dojrzeć planowany facelifting Tipo. Teraz jednak dyrektor generalny Fiata udzielił wywiadu dla serwisu AutoExpress, w którym rzuca nowe spojrzenie na przyszłość modelu Tipo. Dotychczas w ofercie były trzy rodzaje nadwozia – hatchback, sedan i kombi. Wydawało się, że to i tak dużo jak na ten segment, a dzięki temu model trafia do szerokiego grona odbiorców. Teraz jednak pojawia się wizja stworzenia SUV’a, który ma być znacznie bardziej opłacalny.

Tipo

„Fiat produkuje samochody rodzinne od tylu lat, że nadal istnieje dla nas wiele uzasadnień na rynku samochodów rodzinnych. Właśnie dlatego Tipo ma się dobrze. To bardzo dobry samochód, ale to nie SUV.

powiedział Olivier François, dyrektor generalny FIAT

Trend na Crossover’y i SUV’y panuje od dłuższego czasu, ale tak naprawdę wciąż nie wyczerpaliśmy popytu na niego oraz możliwości rozwoju w tym temacie. Jak się okazuje, do grona modeli w tym segmencie może dołączyć Tipo. Jeśli wydaje wam się, że gdzieś już widzieliście podobne zabiegi to macie rację. To samo zrobiła KIA z modelem Ceed, tworząc wersję XCeed (wkrótce pojawi się nasz test). Zabieg okazał się bardzo udany, bo zarówno XCeed jest dobrym autem, ale również sprzedaż wypada bardzo obiecująco i wykorzystuje potencjał standardowego Ceeda. Zatem czy jest to idealna droga do sukcesu?

„Teraz wyraźnie następna generacja musi migrować do bardziej odpowiedniej przestrzeni, jaką jest SUV. Więc prawdopodobnie możesz spodziewać się rozszerzonej linii produktów – oprócz Tipo, na górze Tipo lub zamiast Tipo. Ale transport rodzinny jest prawdopodobnie bardziej w stylu Qashqai

kontynuuje Olivier François
Tipo

Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że tak, ale to jeszcze nic pewnego i tak naprawdę trzeba poczekać na oficjalne decyzje Fiata. Jeśli zdecydują się wprowadzić Tipo jako Crossover’a czy SUV’a to będziemy mieli dodatkową możliwość wyboru w gamie. Współpraca z PSA może umożliwić implementację technologii elektrycznej, a sam samochód wydaje się być bliskim konkurentem dla Peugeota 3008. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, bo to nią Tipo zyskało sporo klientów, więc terenowa odmiana mogłaby pójść tą samą drogą.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *