Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Być może nowa Optima pojawi się w Polsce jako K5 w ramach globalizacji marki, a premiera światowa ma być w pierwszym kwartale 2020 roku

Niedawno swój debiut miała KIA K5, czyli tak naprawdę KIA Optima, lecz na rynku koreańskim samochód ma inną nazwę. Możliwe, że finalnie samochód na nasz rynek będzie nieco się różnił, ale jeśli pozostałby bez zmian to szykuje się nam bardzo ciekawa propozycja w salonach KIA. Czyżby Stinger miał cichego konkurenta? Pisaliśmy już o testach nowej Optimy w kamuflażu, ale po premierze lokalnej w Korei Południowej wiemy znacznie więcej i są to przede wszystkim informacje pewne, a nie zasłyszane w branży plotki. Co zatem pod maską?

Do wyboru dwie jednostki o dwóch różnych charakterach. Pierwsza z nich to silnik 1.6 o mocy 180 KM i 260 Nm. Całkiem ciekawa propozycja do codziennego użytkowania i przy okazji jest eco-friendly dla środowiska, więc i wilk syty i owca cała (przynajmniej w teorii). Jednak ciekawsza jest druga jednostka – 2.5 R4. Przeznaczona dla wariantu GT generuje 280 KM i 430 Nm, a do tego połączona jest z 8-biegową skrzynią automatyczną, która wykorzystuje podwójne sprzęgło. Efekt? Przyspieszenie do setki w 6,6 sekundy. W zależności od rynku dostępny ma być silnik 2.0 150 KM i 2.5 195 KM, ale która jednostka trafi do Europy nie wiemy. Podobno dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna będzie dostępna tylko dla wersji GT, a pozostałe będą miały do wyboru klasyczny automat jednosprzęgłowy (8 biegów) lub skrzynię manualną (6 biegów).

Zdjęć ze środka nie ma o dziwo, a jedynie dostępny jest rendering sprzed premiery, lecz od KIA możemy dowiedzieć się nieco szczegółów. Nie ma klasycznych zegarów, a zamiast tego jest wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala. Dodatkowo umieszczono ekran w rozmiarze 10,25 cala na środku konsoli i można w opcji wybrać 8-calowy wyświetlacz typu head-up. Całość jest utrzymana w bardzo eleganckiej tonacji, a samochód wyposażono w wiele systemów bezpieczeństwa. Jednym z dodatków jest system automatycznego wyjazdu z miejsca parkingowego.

Premiera światowa spodziewana jest na początku 2020 roku, bo do salonów auto ma trafić w okolicy maja-czerwca 2020. Niewykluczone, że będzie to początek zmiany nazewnictwa i zamiast Optima zobaczymy nazwę K5 na całym świecie. Możemy spodziewać całkiem dużej podwyżki cen, bo KIA sporo zainwestowała, aby podnieść klasę swojego modelu. Światowy cennik nie jest jeszcze znany.

Foto. materiały prasowe KIA

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *