Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Modele Sorento i Sportage sprzedają się na tyle dobrze, że KIA nie chce wprowadzić modelu Seltos, bo potrzeby klientów są w pełni zaspokojone tymi modelami

Jeśli spojrzymy na progres jaki wykonała KIA w ciągu ostatnich kilku lat to mogą pozazdrościć jej najwięksi producenci na świecie, bo wprowadzili w dość krótkim czasie kilka modeli zdolnych spokojnie konkurować z niemieckimi odpowiednikami, a teraz wprowadzają kolejne odświeżone wersje swoich samochodów z nowym designem. Teraz przyszedł czas na model Seltos, czyli kolejnego SUV’a od KIA, który zapowiadany był jako model globalny. Problem w tym, że ten glob ograniczył się głównie do Azji oraz Ameryki, a w Europie nowego modelu nie zobaczymy. Pytanie dlaczego skoro popularne są u nas SUV’y i kolejny model dawałby większą możliwość konkurowania o klienta. Odpowiedzi na to pytanie udziela dyrektor generalny Kia Motors Europe.

Emilio Herrera wskazuje, że modele takie jak Sorento czy Sportage odniosły na tyle duży sukces w Europie, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego modelu, który pokrywałby się ze wspomnianymi wcześniej autami. Co ciekawe według wyliczeń KIA w Stanach Zjednoczonych to właśnie Seltos odniesie większy sukces niż Sorento czy Sportage, dlatego też tam ten model zobaczymy. Dotychczas zagadką pozostawała sprawa wprowadzenia nowej Optimy/K5, bo pojawiły się w sieci przecieki jakoby auto miało w Europie zadebiutować. Teraz mamy oficjalne potwierdzenie, że modelu u nas nie będzie. Powód jest dobrze wszystkim znany – sedany sprzedają się słabo i o ile taki Passat dalej trzyma się na dobrym poziomie to modele pokroju Mondeo czy Insignia nawet nie pokrywają kosztów produkcji i się to zwyczajnie nie opłaca.

Tak naprawdę szkoda, że KIA nie zdecydowała się wprowadzić modelu Seltos w Europie, bo ma to być w miarę luksusowy model z segmentu Nissana Qashqai’a. Pod maskę mają trafić dwa silniki – 2.0 o mocy 150 KM oraz 1.6 Turbo o mocy 175 KM. Auto ma oferować napęd na cztery koła oraz centralny mechanizm różnicowy. Według zapowiedzi Seltos ma być liderem w swojej klasie pod względem ilości miejsca i przestronności. Mówi się, że podstawowa wersja wyposażenia LX ma kosztować poniżej 22 tysięcy dolarów, więc byłaby to ciekawa propozycja dla osób szukających komfortowego SUV’a z ciekawym wyglądem.

Foto. materiały prasowe KIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *