Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Narzędzia do zarządzania flotą mogą pomóc menedżerom uzyskać wgląd w jej działania w czasie rzeczywistym, jednocześnie zwiększając satysfakcję kierowców i zmniejszając zużycie paliwa dzięki analizom predykcyjnym i dokładnym raportom.

Dlatego 75% koordynatorów taborów polega na specjalistycznym oprogramowaniu lub telematyce pojazdów, które pomagają w codziennej pracy.

flotą

Czym jest zarządzanie flotą?

Każda organizacja, która potrzebuje pojazdów użytkowych do działania, angażuje się w jakąś formę operacji flotowych i zarządzania flotą. Celem zarządzania taborem jest nadzorowanie wydajności wchodzących w jego skład samochodów i ich konserwacji. To bezpośrednio doprowadzi do zwiększenia produktywności i pomocy w prowadzeniu firmy tak płynnie, jak to tylko możliwe.

Managerowie floty są odpowiedzialni za jej operowanie. Tym samym ich obowiązki obejmują m.in. konserwację pojazdów, nadzorowanie zużycia i kosztów paliwa, zarządzanie kierowcami, wykorzystanie aktywów, planowanie tras oraz wdrażanie wszelkich programów, które zwiększają produktywność przedsiębiorstwa i zmniejszają liczbę potencjalnych błędów.

Firmy zarządzające flotą często używają telematyki pojazdów lub oprogramowania do zarządzania flotą, w celu zwiększenia wydajności floty i zmniejszenia kosztów operacyjnych.

Czym dokładnie zajmuje się manager floty?

Menedżer floty odpowiada za następujące zadania:

  • bezpieczeństwo kierowcy – głównym wyzwaniem dla firm flotowych lub każdego menedżera floty jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom. Może to być zadanie trudne, szczególnie gdy menedżerowie znajdują się setki mil od poruszającego się pojazdu. Istnieją przydatne narzędzia, z których mogą korzystać, takie jak kamery na desce rozdzielczej lub systemy śledzenia pojazdów zapewniające wgląd w czasie rzeczywistym w pojazd, który w innym przypadku jest oddalony, i dostarczają dowodów lub materiałów do wdrożenia szkolenia kierowców,
  • retencja kierowcy – niedobory pracownicze są coraz większym problemem w branży przewozowej. Menedżerowie flot muszą zawsze dążyć do stabilizacji i zwiększenia retencja kierowców. Tworząc programy mentorskie, poprawiając warunki w miejscu pracy lub po prostu budując silniejsze zaufanie między kierowcą a menedżerem, ten drugi nieustannie szuka różnych podejść, aby zapewnić temu pierwszemu satysfakcję z pracy.
flotą

Podsumowanie

Zarządzanie flotą pojazdów jest skomplikowanym procesem, którego realizacja nie byłaby możliwa bez odpowiedniego zaplecza logistycznego, pracowniczego i technologicznego. Tylko dzięki zapewnieniu tych trzech elementów tabor będzie funkcjonował bez żadnych zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *