New 2024 BMW 5 Series G60

Po premierze nowego Mercedesa klasy E wszystkie oczy zaczynają zwracać się ku drugiemu silnemu zawodnikowi w segmencie – BMW serii 5.

BMW serii 5 to historycznie jeden z najważniejszych modeli w ofercie bawarskiego producenta. Właściwie każda generacja cieszyła się zawsze ogromnym zainteresowaniem i nawet dziś, w erze dominacji SUVów takich jak model X5, klasycznej i stonowanej “Piątki” wszędzie jest pełno. Czy to flotowe 518d, czy prezesowe 540i, czy nawet niezwykle szybkie M5 – wszędzie ich pełno i praktycznie każdy chce je mieć.

Po niedawnej premierze Mercedesa Klasy E generacji W214 zbliża się pora na ruch BMW. Nowa Piątka według nieoficjalnych informacji najpewniej będzie indeksowana wewnętrznie kodem G60, który bardzo tu pasuje, tuż pod Siódemką G70, oraz jako subtelne nawiązanie do E60 – czwartej generacji Serii 5, która podobnie jak G60 była od początku kontrowersyjna. W tej kwestii jednak jest dla konserwatywnych fanów marki pewna nadzieja bo wszystko wskazuje na to, że nowy sedan będzie znacznie mniej odważnie nakreślony niż jego większy brat. Wszak E60 też było bardziej przyziemną wersją języka stylistycznego Siódemki E65.

New 2024 BMW 5 Series G60

BMW będzie oferować spalinowe i elektryczne warianty

Jednak wciąż, aby mimo spokojniejszej stylistyki było o czym mówić, producent równocześnie ze spalinowym wariantem, zaprezentuje pierwsze w historii BMW i5 – w pełni elektryczną wersję biznesowej limuzyny, która powalczy o klientów z elektrycznym Mercedesem EQE. Mimo, że nie znamy jeszcze żadnych oficjalnych danych technicznych, można spodziewać się tych samych wariantów silnikowych co w spalinowej Siódemce. Z pewnością nie zabraknie zatem 4-cylindrowego 530i, czy 6-cylindrowego 540i. W dodatku BMW wciąż udoskonala swoje uwielbiane silniki diesla, więc też powinny trafić pod maskę nowej Piątki. Ciężko rokować w sprawie silnika V8. Jednostka o pojemności 4,4 litra co prawda wciąż jest rozwijana, ale nie zdziwiłbym się, jeśli Bawarczycy zarezerwują ją jedynie dla topowej odmiany – M5, która prędzej czy później również się pojawi. Możemy za to być pewni, że nie zabraknie hybryd miękkich oraz typu plug-in.

Czy seria 5 będzie bardziej przystępna stylistycznie niż Siódemka?

BMW jako producent ma ostatnio skłonności do “przypadkowych” przecieków, rzucających nieco więcej światła na modele, które nie są jeszcze w ofercie. Nie inaczej stało się w przypadku nowej Piątki G60. Na zdjęciach możemy zobaczyć kształty auta w lekkim dezorientującym kamuflażu, oraz wnętrze z widoczną kierownicą, dolną konsolą środkową i wyraźnie widocznym, przykrytym ekranem kierowcy. Na podstawie tych informacji graficy z kanału AutoYa Interior stworzyli wirtualną reprezentację tego, jak najpewniej wyglądać będzie nowy sedan z Monachium. Pokazali przód auta w kilku możliwych lakierach, które dobrze podkreślają linie nadwozia. Pokusili się również o stworzenie kilku koncepcji kolorystycznych dla wnętrza. Zarówno takich “pewniaków” jak czerń, biel, czerwień czy brąz, ale również mniej prawdopodobnych, jak fiolet, zieleń, czy głęboki błękit. Choć kto wie, może moda na “kolorowe wnętrza” z lat 90-tych powróci właśnie teraz?

Cały kokpit oraz stylistyka kabiny są tu bardziej konwencjonalne niż w nowej Serii 7. Każda kolejna Piątka zawsze była uproszczeniem, tego co wcześniej prezentowała Siódemka. We wnętrzu na pewno nie zabraknie najnowszych dobrodziejstw technologicznych jak asystent parkowania z zestawem kamer, adaptacyjny tempomat z radarem czy szeregu czujników odpowiedzialnych za automatyzację wielu funkcji samochodu. Biało-niebiescy z pewnością przypatrują się poczynaniom konkurencji ze Stuttgartu i ich nowym “gadżetom”, takim jak kamera selfie czy wbudowane przygotowanie pod połączenie z serwisem TikTok i innymi. Osobiście jednak nie spodziewałbym się takich młodzieżowych akcentów w nowej Piątce. Nowe auta są jednak coraz bardziej “online” i pewne ułatwienia, które zastąpią nieodpowiedzialnie trzymany w dłoni telefon, takie jak kamera selfie Mercedesa z pewnością będą mile widziane również tutaj.

Cennik nowej Serii 5 pozostaje tajemnicą, gdyż auto nie zostało jeszcze oficjalnie zaprezentowane. Należy również pamiętać, że finalny produkt może się znacznie różnić od przedstawionych wizualizacji. Aby nie przegapić informacji o premierze modelu, zachęcamy do włączenia powiadomień za pomocą ikonki dzwonka w lewym dolnym rogu.

Źródło: AutoYa / Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *