CSL nie będzie najmocniejszym wariantem BMW M4. Będzie nim limitowany, 600-konny M Hommage, który mocą dorówna M5!

BMW M4 w jak się dotąd wydawało najbardziej hardkorowej wersji CSL, będzie miało swoją światową premierę w ciągu kilku lub kilkunastu najbliższych dni. Jednak już przed oficjalnym wielkim odkryciem zostało ono zdetronizowane przez jubileuszowy projekt.

Gdy Competition i CSL to wciąż za mało

Wielki producent z Monachium wie jak obchodzić urodziny. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy zobaczyć takie specjalne pojazdy jak M3 (F80) 30 Jahre Edition powstałe w 30-lecie modelu legendarnego modelu M3, czy chociażby samochód koncepcyjny #Next100 w jubileusz 100-nych urodzin marki BMW. Teraz, z okazji 50-tych urodzin oddziału M GmbH, działu sportowego BMW zajmującego się samochodami wyczynowymi z serii M, powstanie ograniczona produkcyjnie seria super-wyczynowej wersji Serii 4. I to nie byle jakiej Serii 4, tylko M4 CSL, które zresztą nie miało jeszcze swojej pełnej, oficjalnej premiery. Już wariant CSL obcina aż 100 kilogramów z masy “standardowego” M4. Aktualnie ten specjalny projekt jest znany pod nazwą BMW M Hommage.

BMW M4 CSL
M4 CSL Fot. BMW

BMW M Hommage – ile sztuk powstanie?

Czego zatem możemy się spodziewać? Limitowane M4 Hommage będzie miało oczywiście zwiększoną moc. Ma to być nawet 600 koni mechanicznych, z momentem obrotowym również podniesionym do 700 Nm. Jak podaje australijski serwis Which Car?, BMW nie da możliwości wyboru manualnej skrzyni biegów, najpewniej z powodu astronomicznie wielkiego momentu i dodatkowej mocy. Nie będzie też napędu na cztery koła, gdyż byłaby to zbędna masa zmniejszająca możliwości w zakrętach. Bawarczycy nie mogą zmienić kluczowych punktów nadwozia z powodu bezpieczeństwa, lecz niewykluczone, że poza oczywistymi zmianami jak nowe lotki czy inne smaczki wizualne, M4 Hommage otrzyma również całkowicie nowe elementy poszycia nadwozia. Ma być też regulowana aerodynamika i bardzo możliwe, że tak samo jak w CSL, reflektory będą “uzbrojone” w sygnaturowe żółte światła do jazdy dziennej, znane chociażby z ostatniego BMW M5 CS. Jako, że są to 50-te urodziny działu M, ta topowa edycja M4 powstanie jedynie w 50 sztukach.

BMW M4 Hommage – cena

Samochód na którym bazować będzie jubileuszowy model to M4 CSL, którego premiera jest tuż za rogiem. CSL to skrót od Coupé Sport Leichtbau (niem. Sportowe Coupé o Lekkiej Konstrukcji) Skrót ten jest właściwie już legandarny, zdobiąc takie dzieła inżynieryjnej sztuki jak BMW E9 3.0 CSL, czy E46 M3 CSL. Legenda ta z jednej strony wymaga możliwie najdoskonalszego produktu jaki inżynierowie w Monachium mogą opracować, lecz z drugiej – legendarna musi być również cena. BMW M Hommage ma kosztować nawet 600 tysięcy euro.

Źródło: Which Car?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *