Audi

Audi zadebiutuje w najtrudniejszej rajdowej imprezie na świecie w 2022 roku. Start odbędzie się we współpracy z Q Motorsport GmbH.

Przed Audi ogromne wyzwanie. Marka z Ingolstadt zamierza wziąć udział w największej i najtrudniejszej imprezie rajdowej świata. Rajd Dakar to wielki sprawdzian wytrzymałości zarówno kierowcy, jak i samochodu. Jest to coś czego Niemcy nigdy nie robili, lecz nie można powiedzieć, że brak im doświadczenia w rajdach samochodowych. To oni zaprojektowali legendarne Audi Quattro, które odmieniło pojazdy rajdowe poprzez wprowadzenie napędu na cztery koła. Na swoim koncie mają także budowę aut do kategorii rallycross, gdzie kierowcy mogli ścigać się przy użyciu niesamowicie ulepszonego modelu S1. Niemniej jednak Dakar to inna bajka. Samochody są większe, obciążenia znacznie cięższe, a prędkość nic nie znaczy, jeśli nie idzie w parze z niezawodnością. W godnym zaprezentowaniu się pomoże firma Q Motorsport GmbH.

Nawiązując współpracę z Q Motorsport, wdrażamy po raz kolejny założenia naszej filozofii, która w Audi sprawdza się od wielu lat. Opracowanie prototypu na Rajd Dakar, z jego innowacyjną koncepcją układu napędowego, odbywa się we własnym zakresie, jednak by wystartować w tak trudnej imprezie potrzebujemy doświadczonego partnera. Zespół Q Motorsport wnosi do tej kooperacji ogromne, ale też bardzo unikalne doświadczenie z zakresu sportów cross-country

Julius Seebach, Dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH

Q Motorsport to firma założona przez Svena Quandta wraz z synami: Thomasem oraz Tobiasem. Niemiec ma doświadczenie zarówno zza kierownicy, jak i w prowadzeniu zespołu. Niegdyś wygrał T1 Marathon Cup. Ponadto był szefem pionu sportów motorowych w Mitsubishi Motors. Do tego wszystkiego należy dodać założenie X-raid Team. Jednego z największych w branży. Ekipa ta wygrała pięciokrotnie rajd Dakar, jedenaście razy triumfowała w pucharze FIA w rajdach cross-country, a także ma w sobie sporo polskich akcentów. To w barwach tego zespołu Krzysztof Hołowczyc wygrał Rajd Jedwabnego Szlaku w 2011 roku. Ponadto znany polski kierowca triumfował w pucharze FIA dwa lata później. W tej samej dziedzinie zwyciężył także Jakub Przygoński w 2018 roku. Polak w barwach tej ekipy występuje od czterech lat. To nie wszyscy nasi rodacy, którzy występowali pod szyldem X-Raid. Do nich należy także Adam Małysz i Martin Kaczmarski.

Chcemy, by projekt Q Motorsport otworzył nam nowe możliwości w cross-country – niezależnie i równolegle do tego, co robimy w X-raid. Świat się zmienia i również Rajd Dakar musi udowodnić, że może być ekologicznie zrównoważony i nadal wyznaczać kierunki rozwoju tego typu sportu. To jest dokładnie to, co Q Motorsport razem z Audi chcą zwrócić uwagę.

Sven Quandt, szef Q Motorsport

Foto. materiały prasowe marki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *