Redaktor | Fotograf

Wraz z rozwojem elektromobilności, rozwija się także technologia asystująca kierowcom w kierowaniu. W przypadku niektórych modeli, systemy samochodu wyręczają prowadzących w wielu obszarach. Kilku producentów w ostatnim czasie znacznie rozwinęło tego typu systemy. Jednym z nich jest bez wątpienia Volkswagen, którego model ID.5 otrzymał najwyższe noty w tej kategorii.

Systemy asystujące kierowcom w ostatnich latach rozwijają się bardzo szybko. Zaczęło się od asystentów parkowania, przez kamery cofania i monitoring martwego pola. Teraz jednak, wiele systemów niekiedy jest w stanie samemu zapobiec kolizji lub wyręczyć kierowców w kierowaniu. Producenci prześcigają się więc w rozwoju tej technologii, a kilku z nich zauważalnie wysuwa się na prowadzenie. Jednym z nich jest Volkswagen. Elektryczny model tej marki, ID.5 otrzymał najwyższe noty w Europie w kategorii systemów asystujących kierowcy przyznane przez Euro NCAP.

Asystenci jazdy Volkswagena ID.5 otrzymują najwyższe noty w Europie

ID.5 miał swoją premierę całkiem niedawno, co sprawia, że jest naszpikowany technologią. Na bezpieczeństwo osób jadących autem wpływa nie tylko bezpieczeństwo bierne, za które ID.5 również jest chwalony. Systemy bezpieczeństwa uczą się zachowań kierowcy, co sprawia, że przykładowo auto trzyma się bliżej lewej krawędzi pasa, gdy przed nim jedzie ciężarówka. Pomaga to przy wyprzedzaniu. Ponadto, ID.5 ma bardzo rozbudowany system półautonomicznej jazdy. Jeśli podczas jazdy na aktywnym tempomacie włączymy kierunkowskaz, auto samo zmieni pas ruchu, jeśli jest wolny.

Asystenci jazdy Volkswagena ID.5 otrzymują najwyższe noty w Europie

Rozwój tej dziedziny motoryzacji jest nieunikniony. Obecnie, nawet auta z niższej półki mają w standardzie lub opcji wiele systemów bezpieczeństwa i asystentów jazdy. Aktywny tempomat staje się powoli normą, podobnie jak asystent martwego pola. Nie są to już rzeczy zarezerwowane dla aut klasy premium. Niedługo tego typu systemy będą obowiązkowe dla nowych samochodów w Unii Europejskiej. Niestety, zapewne wpłynie to na kolejną podwyżkę cen samochodów. Z pewnością wpłyną jednak mocno pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. Rozwój aut elektrycznych również przyspiesza cały proces modernizacji asystentów jazdy. Już niedługo autonomiczna jazda będzie faktem.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *