Aston Martin ma od nowego sezonu podzielić się z Mercedesem prawami do wykorzystywania samochodów bezpieczeństwa oraz medycznych w F1.

Lawrence Stroll po kupnie udziałów w marce Aston Martin bardzo odważnie rozpoczął atak na Formułę 1. Już od przyszłego sezonu pojawi się w stawce fabryczny zespół producenta z Gaydon, a teraz okazuje się, że Brytyjczycy będą mieć jeszcze jedną opcję na promocję w królowej motorsportu. Aston Martin ma bowiem według od 2021 roku dostarczać F1 samochody bezpieczeństwa oraz samochody medyczne. Jako pierwsi poinformowali o tym Dieter Rencken oraz Hazel Southwell.

Po raz pierwszy od 1996 roku dostawcą samochodu bezpieczeństwa w Formule 1 będzie ktoś inny niż Mercedes. W owym sezonie model C36 AMG pojawił się podczas Grand Prix Belgii, lecz przez resztę sezonu safety carem było Renault Clio. Od kolejnego roku aż do dzisiaj tę funkcję pełniły już tylko auta ze Stuttgartu.

Mercedes Safety Car

W całej operacji oprócz kanadyjskiego miliardera macza palce również koncern Daimlera, który ostatnio przejął 20% udziałów Astona Martina. Umowa ma pozwolić marce z Wysp Brytyjskich na objęcie swoją ,,opieką” 12 z 23 planowanych na przyszły rok rund Mistrzostw Świata Formuły 1. Oznacza to, że w 11 rundach safety oraz medical car wciąż będzie należeć do Mercedesa. Największe media zgodnie twierdzą, że oficjalne ogłoszenie to kwestia kilku najbliższych dni.

Kwestia podziału Grand Prix miała już ponoć zostać uregulowana. Aston Martin ma pojawić się w krajach, które są w jego kręgu sprzedażowym, a pojawienie się na torach F1 zarówno jako uczestnik, jak i producent aut porządkowych może zwiększyć zainteresowanie marką. Mercedes zaś zajmie się rundami w miejscach, gdzie panuje większe zainteresowanie na jego samochody, jak USA, Brazylia, czy Chiny.

Spekuluje się, że nowym safety carem ma zostać Aston Martin Vantage, który pełnił tę funkcję w sezonie 2019 serii DTM. Na samochód medyczny przymierzany jest zaś model DBX. Oba auta używają tego samego czterolitrowego silnika V8, jaki znajduje się z Mercedesie AMG GT R – aktualnym samochodzie bezpieczeństwa Formuły 1.

Aston Martin

Foto. Wikimedia Commons

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *