Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Alfa Romeo oficjalnie potwierdziła, że nadchodząca generacja modelu Giulia zachowa klasyczne nadwozie sedan. Ta decyzja pojawia się w kontekście zmieniającego się krajobrazu motoryzacyjnego, który coraz bardziej faworyzuje SUV-y. CEO Alfa Romeo, Jean-Philippe Imparato, niedawno rozmawiał z Autocar, rzucając światło na strategię firmy na przyszłość.

Alfa Romeo miała swoje przygody z segmentem SUV-ów zanim to było modne. Model Kamal z 2003 roku, choć stosunkowo mało znany, był pierwszą próbą marki w tym segmencie. Niestety, nigdy nie otrzymał zielonego światła do produkcji. Dopiero w 2016 roku Alfa Romeo przedstawiła swojego pierwszego SUV’a, Stelvio, a następnie w 2022 roku pojawiło się Tonale. Planowany na przyszły rok model Milano ma dalej usprawnić ofertę SUV-ów marki. Jak producent zapatruje się na sedany?

Alfa Romeo chce uratować sedany i potwierdza nową Giulię

Mimo tego trendu ku SUV-om, Alfa Romeo pozostaje wierna swojej linii sedanów. Kolejna generacja Giulii, bezpośredni konkurent dla BMW Serii 3, będzie dostępna wyłącznie z napędem elektrycznym. CEO Jean-Philippe Imparato podkreślił skoncentrowanie się na aerodynamice nowej Giulii, stwierdzając: “Gdy mówimy o elektryfikacji, mówimy o aerodynamice, a gdy mówimy o aerodynamice, mówimy o ‘Berlina’, czyli sedan.”

Imparato jednak przyznał, że segment sedanów boryka się z trudnościami. Pomimo tych wyzwań, najwyższe kierownictwo Alfa Romeo jest zdeterminowane, aby nie ulec trendowi stania się wyłącznie marką SUV-ów. Intencje są jasne: Alfa Romeo będzie utrzymywać swoją tożsamość i zobowiązanie do sedanów, nawet na rynku, gdzie dominują SUV-y.

Alfa Romeo chce uratować sedany i potwierdza nową Giulię

Poza Giulią, Alfa Romeo ma ambitne plany odnośnie ożywienia innych ikonicznych modeli. GTV i Duetto są w planach do przywrócenia, choć Imparato odmówił ujawnienia konkretnych szczegółów na ten temat. Na horyzoncie pojawia się cień szansy, że sedany wrócą jeszcze do łask.

Ten strategiczny ruch Alfa Romeo odzwierciedla ogólny trend w branży ku pojazdom elektrycznym i trwającą popularność SUV-ów. Włoski producent ma na celu znalezienie równowagi między przyjmowaniem innowacji a zachowaniem swojego dziedzictwa, zapewniając, że kolejna generacja Giulii stanie się symbolem zobowiązania Alfa Romeo zarówno do elektryfikacji, jak i ponadczasowego uroku sedanów. W miarę ewolucji krajobrazu motoryzacyjnego, Alfa Romeo stanowi pewny punkt w swojej decyzji utrzymania sedana przy życiu i prosperującym.

Alfa Romeo chce uratować sedany i potwierdza nową Giulię

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *