Redaktor | Fotograf

W ostatnim czasie Włosi głośno protestowali przeciwko nowym przepisom Unii Europejskiej. Zakładają one bezwzględny zakaz sprzedaży samochodów, nawet sportowych, z napędem spalinowym już w 2035 roku. Producenci z Włoch chcą, aby supersamochody były z tego przepisu zwolnione. Porsche nie zgadza się z tą opinią.

W ostatnich dniach codziennie słyszymy o kolejnych producentach zapowiadających odejście od produkcji aut spalinowych. Najczęściej pojawiająca się data to 2030 rok. Plany Unii Europejskiej zakładają, że ostatnie auta spalinowe trafią na rynek w 2035 roku. Potem będzie możliwa jedynie sprzedaż samochodów bezemisyjnych. Przepis ma nie obejmować żadnych wyjątków. Z tym nie zgadzają się Włosi. Chcą oni, aby wciąż możliwa była sprzedaż samochodów supersportowych z klasycznymi silnikami spalinowymi. To nie podoba się Porsche.

Według Porsche auta sportowe nie powinny być zwolnione z przepisów

Niemcy, choć mają w ofercie wspaniałe modele spalinowe, w ostatnim czasie mocno inwestują w rozwój aut elektrycznych. Sprzedaż Taycana przekroczyła wszelkie ich oczekiwania, a na auto trzeba czekać ponad pół roku. W związku z tym, nie chcą oni żadnych wyjątków od przepisów opracowywanych przez Unię Europejską. CEO Porsche, Oliver Blume twierdzi, że nie ma sensu robić takich wyjątków. W przyszłej dekadzie, samochody elektryczne będą po prostu lepsze niż spalinowe. Niesamowita moc i moment obrotowy elektryków mają nie dawać szans w bezpośrednich pojedynkach, a zwłaszcza w przyspieszaniu.

Według Porsche auta sportowe nie powinny być zwolnione z przepisów

Ponadto, według niego, każdy powinien się przyczynić do rozwoju samochodów elektrycznych, a także ograniczania emisji spalin. Włosi jednak też to robią. Pierwszy elektryczny model Ferrari może się pojawić na rynku już w 2025 roku, natomiast Lamborghini chce wprowadzić do każdego swojego modelu wersję hybrydową. Ta pierwsza marka ma już zresztą w ofercie aż dwa modele hybrydowe. Nieco gorzej mają niszowe i bardziej wyjątkowe marki, takie jak Pagani, które ma w ofercie jedynie jeden model. Długa historia tworzenia przez tę markę aut spalinowych jest faktycznie czymś wyjątkowym, więc gdyby przepis ją ominął miałoby to sens.

Foto. materiały prasowe Ferrari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *