Redaktor | Fotograf

Gdyby bezpieczeństwo było dyscypliną olimpijską, to Volvo na pewno zgarnęłoby złoty medal i zdyskwalifikowało rywali

Kwestia bezpieczeństwa aktywnego jest jedną z najbardziej rozwijanych technologii motoryzacyjnych ostatnich lat. Już niedługo obowiązkowym wyposażeniem każdego auta w Unii Europejskiej stanie się między innymi asystent zmiany pasa ruchu. Jednak niektórzy producenci starają się być o krok przed innymi w kwestii bezpieczeństwa. Z pewnością jednym z tych producentów jest Volvo, które już od wielu lat przoduje w różnych rozwiązaniach. Niedawno ogłosili, że w swoich samochodach zamontują ograniczniki prędkości do 180 km/h. Spotkało się to z mieszanym przyjęciem, teraz jednak w USA wprowadzą system, który zdaje się, że przyniesie same korzyści.

Volvo

System będzie polegał na wzajemnym ostrzeganiu się aut w przypadku, gdy jedno z nich włączy światła awaryjne lub wykryje śliskie warunki na drodze. Wszystko opierać się będzie na chmurze, więc auta będą komunikować się przez sieć. W USA system będzie oferowany w standardzie, będzie go można również w dowolnej chwili wyłączyć. Według Volvo system wpłynie na zachowanie kierowców na drodze. Odpowiednio wcześniej otrzymają informacje o zagrożeniu na drodze, co pomoże im dostosować swoją prędkość do danej sytuacji. A właściwa prędkość znacznie poprawia bezpieczeństwo na drogach. Każdy jest świadom, że nawet najbezpieczniejsze auto nie poradzi sobie z gwałtowną utratą dużej prędkości, więc Volvo stara się przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Volvo

Nie wiadomo niestety, kiedy system będzie mógł być aktywowany w całej Europie. Z pewnością pozytywnie wpłynęłoby to na poziom bezpieczeństwa zwłaszcza w krajach, gdzie na drogach potrafi być naprawdę ślisko i niebezpiecznie. Być może jednak, w Europie pojawi się już poprawiony i ulepszony system. W USA może być on na początku nieco niedopracowany. Bez wątpienia Volvo nie poprzestanie na tym rozwiązaniu, a w kolejnych latach będziemy się mogli spodziewać kolejnych innowacji w zakresie bezpieczeństwa. Komunikacja bezpośrednio między autami na pewno odegra tutaj kluczową rolę i na pewno będzie coraz bardziej rozbudowywana.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *