Redaktor | Fotograf

Gdy komunikacja głosowa z samochodem to za mało, trzeba wprowadzić świetlną i tutaj pojawia się Volkswagen ID.4 ze swoim rozwiązaniem.

Wraz z rozwojem samochodów elektrycznych, rozwija się także technologia. Od zawsze kojarzyły się one z różnego rodzaju gadżetami, pasującymi do charakteru samochodu. Teraz, gdy na rynku pojawia się ich coraz więcej, producenci muszą prześcigać się w wymyślaniu dodatkowego wyposażenia, którym ich modele elektryczne mogłyby się wyróżnić. Volkswagen wpadł na pomysł, aby w swoich samochodach z serii ID umieścić specjalny panel świetlny, służący do komunikacji z kierowcą. Pierwszym autem z tego typu rozwiązaniem będzie Volkswagen ID.4.

System nazywa się ID.Light i składa się z 54 świateł LED, które rozmieszczone są na całej szerokości deski rozdzielczej, tuż przy podszybiu. Światła są oczywiście kolorowe, a komunikaty są zależne od tego, co się dzieje na drodze i co auto chce przekazać kierowcy. Panel działa nieco jak rozszerzony Head-Up Display, również pozwalając kierowcy dostrzegać komunikaty, nie odrywając wzroku od drogi.

Volkswagen ID.4

Już wsiadając do auta, światła witają nas rozświetlając się na niebiesko-białe barwy Volkswagena. Podczas korzystania z nawigacji, panel świetlny wskazuje na przykład kierunek jazdy, działając jak kierunkowskaz. W sytuacjach awaryjnych ID.Light zapali się na czerwono, na przykład podczas hamowania awaryjnego. Gdy ktoś zadzwoni, panel zaświeci na zielono, symbolizując nadchodzące połączenie. Według designera zajmującego się wnętrzem Volkswagenów, producent chciał stworzyć minimalistyczny, a jednocześnie oryginalny sposób na komunikację z kierowcą. Ma on też odciążyć go od szumu informacyjnego, który w nowoczesnych samochodach bardzo nasila się przez coraz większe ekrany z dużą ilością informacji, czy komunikaty głosowe płynące przykładowo z nawigacji auta.

Volkswagen ID.4

Trzeba przyznać, że wyszło to całkiem nieźle. Choć oczywiście wygląda to na pierwszy rzut oka dość szpanersko i mało użytecznie, to jeśli system będzie działał sprawnie, może on znaleźć miejsce w większej ilości modeli marki. Na początku każdy podchodził sceptycznie również do komunikacji głosowej z samochodem, jednak wraz z rozwojem tej technologii, działała ona coraz lepiej, a obecnie jest dostępna w większości samochodów.

Foto i wideo: materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *